Wrocław: Alarm dla płazów


Wrocław: Alarm dla płazów: artykuł nr 5539

2008-03-18 09:51:30 Zoologia

Połowa wszystkich gatunków płazów jest zagrożona wyginięciem z powodu utraty siedlisk, zmian klimatu, zanieczyszczeń i pestycydów, wprowadzania gatunków introdukowanych czy połowu dla celów hobbystycznych. Najbardziej naglące zagrożenie stanowi jednak grzyb chytrid, wywołujący u płazów śmiertelną chorobę rozprzestrzeniającą się w błyskawicznym tempie i niszcząca gatunki płazów na całym świecie. Z tych powodów ochrona płazów jest obecnie największym wyzwaniem dla ludzi w naszej historii. Światowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) Global Amphibian Assessment sygnalizuje, że nie można zmniejszyć zagrożenia tysięcy gatunków płazów w naturze i z tego powodu potrzebuje pomocy ogrodów zoologicznych i innych instytucji do czasu, gdy zostaną podjęte skuteczne środki zapobiegawcze w środowisku naturalnym. W odpowiedzi na kryzys w świecie płazów WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) utworzyło Amphibian Ark (AArk) i dwa odgałęzienia IUCN Species Survival Commission (IUCN/SSC) – the Conservation Breeding Group (CBSG) i Amphibian Specialist Group (ASG). AArk pomoże Ogrodom Zoologicznym i Akwariom oraz innym powiązanym instytucjom chronić płazy poprzez przenoszenie tych gatunków, które nie mogą być chronione w naturze, do sztucznych warunków hodowlanych. AArk zapewni światową koordynację, doradztwo techniczne, szkolenia i konieczne kontakty z innymi grupami IUCN, poradnictwo reklamowe i w sprawach kampanii. AArk ogłosił rok 2008 Rokiem Żaby w celu skierowania uwagi społeczeństwa na ogólnoświatowy kryzys płazów.

Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu przystąpił w tym roku do międzynarodowej Kampanii na Rzecz Płazów, której głównym organizatorem jest EAZA- Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Jednym z celów Kampanii jest edukacja ekologiczna- zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem kryzysu w świecie płazów, któremu grozi zagłada porównywalna do wymarcia dinozaurów. Obecnie ok. ½ gatunków płazów na świecie jest zagrożona wyginięciem i może zniknąć z powierzchni ziemi dosłownie na naszych oczach!

Dnia 29 lutego 2008 r. (piątek) we Wrocławskim Teatrze Lalek odbyła się Inauguracja Kampanii na Rzecz Płazów. Impreza poprzedzona została wtorkową konferencją prasową, podczas której miała miejsce prezentacja dyrektora ZOO p. Radosława Ratajszczaka o celach Kampanii oraz biologii
i zagrożenia płazów.

Nad wejściem do Teatru Lalek pojawił się baner promujący Kampanię.

W holu teatru znajduje się wystawa paneli edukacyjnych nawiązujących do Kampanii, biologii, zagrożeń i ochrony płazów, zarówno krajowych jak i egzotycznych.

W dniu inauguracji w Tatrze Lalek na dzieci czekała Miejska Biblioteka Publiczna ze stoiskiem książek o tematyce związanej z płazami, ulotek i kolorowanek oraz Dział Dydaktyczny ZOO, który przygotował stoisko edukacyjne z ulotkami, plakatami, kolorowankami, zabawkami i innymi gadżetami związanymi z Kampanią. Stoiska cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wśród dzieci, które tego dnia przyszły na przedstawienie pt. „Zwierzęta Doktora Dolittle”.

Niespodzianką okazał się występ dyrektora ZOO p.Radosława Ratajszczaka i kierownika terrarium - p.Marka Pastuszka, którzy zaprezentowali dzieciom żywe gatunki płazów i opowiadali o ich biologii i zwyczajach. Na zakończenie aktorzy Teatru zaprezentowali wiersze o żabach.

Wystawa paneli edukacyjnych pozostanie w Teatrze do końca marca, w kwietniu wróci do ZOO, gdzie będzie można ją oglądać na piętrze budynku terrarium przy ekspozycji płazów.

Tam także pojawiły się banery „Różnorodność świata płazów” oraz skarbonka- lejek grawitacyjny, do której można wrzucać datki na cele Kampanii.

Od kwietnia planowane są również zajęcia edukacyjne na temat: „2008 - Rok Żaby” oraz cykliczna impreza „Dzień Żaby”, podczas której uczniowie gimnazjum będą prezentować na terenie ZOO plansze edukacyjne i występy sceniczne związane z Kampanią i ochroną płazów.

W ramach Kampanii w ZOO we Wrocławiu przewidziano następujące atrakcje:

  1. Oprawa dydaktyczna: standy edukacyjne i etykiety na temat Kampanii, biologii i ochrony płazów w budynku Terrarium
  2. Zbiórka funduszy na rzecz Kampanii do lejka grawitacyjnego w budynku Terrarium
  3. Impreza plenerowa „Dzień żaby”
  4. Konkursy: fotograficzny i plastyczny regulamin w załączniku:
  5. Konkursy wiedzy o Płazach - pierwszy już 10 kwietnia dla klas IV-VI szkół podstawowych.
  6. Zajęcia dydaktyczne o tematyce związanej z płazami pt.”2008 – Rok Żaby”.
  7. Możliwość zakupu oryginalnych zabawek, koszulek i gadżetów związanych z Kampanią
  8. Kolorowanki, maski, i inne materiały edukacyjne dla dzieci związane z tematyką płazów.

Zgłoszenia do konkursów drogą mailową, faksem, listownie lub telefonicznie: 071/348 3024, fax: 3483768, adres: Miejski Ogród Zoologiczny ul. Wróblewskiego 1/5 51-618 Wrocław z dopiskiem Dział Dydaktyczny, adresy elektroniczne m.bielec@zoo.wroc.pl i a.mielnikiewicz@zoo.wroc.pl
 

mgr Maria Bielec
st.spec. ds dydaktycznych

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii