Ogród Botaniczny zaprasza na Dni Magnolii


Ogród Botaniczny zaprasza na Dni Magnolii: artykuł nr 557

2005-04-16 05:00:48 Botanika

"Ogród Botaniczny PAN w Powsinie to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie można zobaczyć nie pojedyncze drzewa ale całe gaje kwitnących magnolii" - zachęca pracownik ogrodu, Wojciech Dmuchowski. Jak wyjaśnia, odmiany magnolii różnią się między sobą wielkością, kształtem i barwą kwiatów, różny jest też ich okres kwitnienia. "Większość z nich kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, są jednak i takie, które kwitną wtedy, kiedy ich liście są już w pełni rozwinięte" - mówi.

125 GATUNKÓW MAGNOLII NA ŚWIECIE, 70 W POWSINIE

W dniach 23-24 kwietnia powsiński Ogród Botaniczny zaprasza na Dni Magnolii. Zwiedzający mogą podziwiać najwcześniej z kwitnących magnolii - gwiaździste i wierzbolistną.

Na świecie - w Azji, Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej występuje około 125 gatunków magnolii. W Polsce mogą być uprawiane jedynie gatunki o liściach sezonowych.

W powsińskim ogrodzie zgromadzono około 70 gatunków i odmian oraz kilka selektów reprezentowanych przez kilkaset osobników.

WCZESNE I PÓŹNE, CIEMNE I JASNE

"W naszych warunkach największą mrozoodpornością wyróżniają się: magnolia gwiaździsta (M. stellata), magnolia japońska (M. kobus), magnolia wierzbolistna (M. salicifolia), magnolia drzewiasta (M. acuminata), odmiana Lennego magnolii pośredniej (M. x soulangiana ′Lennei′) oraz wyselekcjonowana w Powsinie odmiana ′Pink Glory′" - opowiada Wojciech Dmuchowski.

"Równie mrozoodporna jest magnolia parasolowata o ogromnych, do 60 cm, liściach, która kwitnie od czerwca nawet do początku lipca" - dodaje.

Dmuchowski przypomina, że najciemniejsze kwiaty można podziwiać u odmiany czarnej magnolii purpurowej (Magnolia liliflora ′Nigra′), która rozpoczyna kwitnienie nieco później, a kolejne pąki rozwijają się do początku lata.

Ogród Botaniczny PAN otwarty jest we wszytkie dni tygodnia, w godzinach 10.00-18.00. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. Dzieci do lat 6 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki