Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

800 gatunków storczyków w nowej storczykarni zamku w Łańcucie

2008-05-26 10:10:55   Botanika

Do dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie dotarło już około 800 gatunków storczyków, w tym najbardziej rzadkie i egzotyczne. Zostaną one pokazane w zamkowej storczykarni, której oficjalne otwarcie zaplanowano na początek wakacji.

Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce, gdzie będą eksponowane wyłącznie storczyki - poinformowała PAP wicedyrektorka Muzeum - Zamek w Łańcucie Grażyna Ulma.

"Naszym marzeniem jest stworzenie największej w Europie kolekcji jednego rodzaju storczyka - paphiopedilum, zwanej po polsku sabotkiem, gdzie zgromadzilibyśmy wszystkie możliwe gatunki z tego rodzaju. Na razie mamy około 80 gatunków " - wyjawiła PAP Ulma.

Obecnie kwiaty w odpowiednich warunkach klimatycznych czekają na ekspozycję.

Storczykarnia powstała w odbudowanych szklarniach rodziny Potockich. Zajmuje powierzchnię 640 metrów kwadratowych, w tym 230 metrów to miejsce ekspozycji, na pozostałej powierzchni znajduje się zaplecze, podzielone na trzy strefy klimatyczne - tropikalną, umiarkowaną i zimną - właściwe dla poszczególnych gatunków. W każdej z nich panuje inna temperatura, wilgotność i nasłonecznienie. Całością steruje komputer.

W tych zróżnicowanych warunkach kwiaty będą przebywały aż do zakwitnięcia. Kwitnące storczyki zostaną następnie przeniesione do sali wystawienniczej. Po ekspozycji kwiaty wrócą do właściwej strefy klimatycznej, a chore trafią "do szpitala", gdzie będą leczone.

Według Ulmy okres kwitnięcia storczyków jest różny; waha się od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy.

Pracownicy łańcuckiej storczykarni zwiedzili podobne placówki w Hanowerze, Berlinie, Monachium, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystają w Łańcucie.

Budowa łańcuckiej storczykarni kosztowała około 7 mln zł, z tego część pochodziła z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w PolsceTagi: storczykarnia Łańcut storczykarnia w Łańcucie storczyki Grażyna Ulma paphiopedilum sabotek egzotyczne gatunkiKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Pędy potrzebne do badań genetycznych i klonowania drzewa pobrali z ok. 700-letniego dębu Bartek

Spadek bogactwa gatunkowego roślin a nadmiar fosforu

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Zagadka fizjologii roślin

Konkurs fotograficzny: Drzewa sercem malowane

Kwiaty derenia kanadyjskiego otwierają się w czasie krótszym niż pół milisekundy

Nowy sposób na wydłużenie trwałości choinki