VI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki


VI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki: artykuł nr 5738

2008-05-26 13:30:15 Ciekawostki

Symbolikę prawosławnej cerkwi, najnowsze badania nad podlaskim folklorem, tajniki hipnozy, aromaterapii i emisji głosu - będzie można poznać podczas VI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpoczął się w poniedziałek w Białymstoku. W festiwalu, który potrwa do 1 czerwca, uczestniczy ok. 40 państwowych i prywatnych ośrodków akademickich, placówek oświatowych i kulturalnych, parków narodowych, a także stowarzyszeń i fundacji działających w kilkunastu miejscowościach w województwie podlaskim.

W tym roku po raz pierwszy w organizację festiwalu włączyła się też filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie.

Łącznie zaplanowano ponad 400 różnego rodzaju imprez - wykłady, warsztaty, doświadczenia, zajęcia terenowe, prezentacje multimedialne, prezentacje z aktywnym udziałem publiczności, doświadczenia laboratoryjne, konkursy, koncerty, seminaria i sesje naukowe - które odbywać się będą m.in. w Białymstoku, Augustowie, Łomży, Suwałkach i Supraślu.

Celem festiwalu jest popularyzacja różnych dziedzin nauki, zwłaszcza wśród młodych ludzi. "To dobra okazja do zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń, nawiązania kontaktów, podjęcia współpracy, wzbogacenia podstaw do życiowych decyzji. Z korzyścią dla siebie i regionu" - napisali organizatorzy na stronie internetowej festiwalu.

Miłośnicy sztuki będą mogli np. obejrzeć spektakl "Reportaż o końcu świata" Teatru Wierszalin, znaleźć się razem ze studentami białostockiej filii Akademii Muzycznej w Warszawie w świecie instrumentów perkusyjnych, dowiedzieć się, jakie są najnowsze metody endoskopowe czy uczestniczyć w warsztacie psychologicznym prowadzonym metodą psychodramy.

Uczestnicy festiwalu w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie wysłuchają wykładu na temat korzyści i kosztów wynikających z przynależności Litwy do Unii Europejskiej oraz obejrzą spektakl "Pierwiastek z minus jeden" zrealizowany przez Polski Teatr w Wilnie. Książnica Podlaska w Białymstoku zaprezentuje zaś wystawę map Litwy "Wileńskie zbiory kartograficzne" pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego.

Na zajęciach terenowych w Wigierskim Parku Narodowym będzie można poznać zwierzęta bagien i torfowisk. Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego przygotowali zaś zajęcia pokazujące wykorzystanie systemów nawigacji satelitarnej w ochronie przyrody.

Nie zabraknie też czegoś dla duszy. W Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku odbędzie się szereg spotkań przybliżających uczestnikom elementy kultu religijnego, takie jak: chorał gregoriański czy medytacje Słowa Bożego. Więcej o liturgii prawosławnej, symbolice cerkwi czy ikonie będzie można się dowiedzieć podczas spotkań organizowanych w Supraślu przez Akademię Supraską.

Gospodarzem festiwalu jest obchodząca w tym roku 15-lecie swojej działalności Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Szczegółowy program imprezy organizatorzy zamieścili na stronie internetowej festiwalu (www.festiwal.wsfiz.edu.pl).

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek