H7N2 - nowa odmiana wirusa ptasiej grypy u ssaków


H7N2 - nowa odmiana wirusa ptasiej grypy u ssaków: artykuł nr 5751

2008-05-28 23:17:52 Medycyna

Amerykańscy mikrobiolodzy analizujący próbki aktywnych ostatnio wirusów ptasiej grypy zidentyfikowali szczep H7N2, który jest lepiej od innych przystosowany do życia w organizmie ssaków - napisały "Times" i "Daily Telegraph".

Brytyjskie dzienniki powołują się na publikację w fachowym piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Choć na krótką metę nie ma groźby ewolucji wirusa w stronę niebezpiecznych dla ludzi mutacji, to jednak jest on bliższy uzyskania właściwości umożliwiających zarażanie ludzi i wywołanie epidemii, dlatego wymaga systematycznej obserwacji -ostrzegają naukowcy.

Testy przeprowadzone na łasicach wykazały, iż H7N2 może być przekazywany między zwierzętami tego samego gatunku, ale według naukowców, dowody wskazują na to, iż ptasia grypa w tej odmianie może się rozprzestrzeniać wskutek zarażenia między ludźmi.

Wirus testowany na łasicach został pobrany w Nowym Jorku w 2003 r. od pacjenta i wprowadzony do organizmu ssaka, gdzie rozwijał się w jego układzie oddechowym na tych samych cukrach, które u człowieka występują w tchawicy.

Zdaniem naukowców wirus może ewoluować w kierunku tych samych silnych właściwości wiązania cukrów, które wykazały wirusy w trzech wcześniejszych globalnych pandemiach grypy z 1918, 1957 oraz 1968 roku.

Rodzina wirusów H7, podobnie jak szczep H5N1 - najgroźniejszy ze znanych dotychczas, któremu przypisuje się śmierć 241 osób, głównie w krajach Azji w 2003 r., najbardziej atakuje ptaki.

Wcześniej w rodzinie wirusów H7 zidentyfikowano odmianę H7N7, która wystąpiła w 2003 roku u drobiu hodowanego w Holandii, oraz łagodniejszą odmianę H7N2 w ub. r. w Anglii.

"Nasze badania wskazują na konieczność ciągłego nadzoru i badań tych wirusów, ponieważ niektóre ich właściwości przypominają wirusy mające śmiercionośny potencjał" - uważa dr Terrence Tumpey, mikrobiolog z Ośrodka do Walki z Chorobami Zakaźnymi i Prewencji w Atlancie (USA).

Szczepy grypy klasyfikowane są na podgrupy według dwóch protein: hemaglutyniny (H) oraz neuraminidazy (N).

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: H7N2 H5N1 ptasia grypa ptasia grypa w Polsce wirus ptasia grypa w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5751

Hejka. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że H7N2 nie jest odmianą wirusa ptasiej grypy (jest to niepoprawne stwierdzenie), ale jest po prostu odmianą grypy. Pozdrawiam
~biolog(2008-05-29)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny