Genom neandertalczyka


Genom neandertalczyka: artykuł nr 5854

2008-08-11 07:46:04 Ciekawostki

Genom neandertalczyka, wymarłego krewniaka człowieka, został zsekwencjonowany przez międzynarodowy zespół naukowców. Rezultaty badań opublikowano na łamach pisma "Cell".

Jak wyjaśniają badacze, jest to genom tzw. mitochondrialny. Oznacza to, że materiał genetyczny do analizy naukowcy pobrali z mitochondriów. Mitochondria, wchodzące w skład komórek organizmu, pełnią funkcję "elektrowni", dostarczających komórkom energii. Posiadają też, niezależnie od jąder komórkowych, własne DNA, składające się z 13 genów uczestniczących w powstawaniu białek. Kość, z której pobrano próbki, pochodzi sprzed 38 tys. lat.

Zdaniem współautora badań, Richarda Greena z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech, sekwencja DNA, którą zrekonstruowano, nie powinna zawierać błędów. Dla pewności proces sekwencjonowania powtarzano 35 razy.

Okazało się, że ostatni wspólny przodek neandertalczyków i ludzi żył 660 tys. lat temu, z marginesem błędu wynoszącym 140 tys. lat. Następnie linie ewolucyjne obu grup rozdzieliły się.

Jak podkreśla inny uczestnik badań, Jeffrey Good z tego samego instytutu, nagromadzenie mutacji, które zaobserwowano w badanej próbce, świadczy o tym, że neandertalczycy mogli żyć w stosunkowo nielicznej populacji.

Naukowcy spodziewają się, że dzięki tego typu badaniom można będzie rozstrzygnąć, czy ludzie i neandertalczycy krzyżowali się później ze sobą. Obecne badania, jak na razie, nie wskazują na to. Jednak, jak zastrzegają badacze, na tym etapie nie można też w stu procentach wykluczyć takiej możliwości.

Zdaniem naukowców, badania te są wstępem do zsekwencjonowania dużo bardziej złożonego genomu, który zakodowany jest w jądrze komórkowym. Zespół pracuje już od pewnego czasu nad tym projektem.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek