Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii


Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii: artykuł nr 5971

2008-11-20 10:53:48 Biotechnologia

250 młodych biotechnologów pracujących w kołach naukowych najlepszych uczelni wyższych z całej Polski, spotka się w Gdańsku w najbliższy weekend, 21–23 listopada. Podzielą się doświadczeniami, opowiedzą o metodach pracy i osiągnięciach w walce z zagrożeniami czyhającymi na współczesnego człowieka – najbardziej złośliwymi mikroorganizmami - wirusami, patogennymi bakteriami i grzybami oraz komórkami nowotworowymi. Mowa będzie również o wykorzystaniu mikroorganizmów dla dobra człowieka, na przykład w leczeniu źle gojących się ran, a także w przemyśle piekarniczym, piwowarskim, gorzelniczym i winiarskim. Najlepsza studencka prezentacja zostanie wyróżniona nagrodą specjalną w wysokości 3 tysięcy złotych, a jej fundatorem jest wybitny biotechnolog i genetyk, prof. onkologii Uniwersytetu Wisconsin w Madison w USA - Wacław Szybalski.

Politechnika Gdańska jest w tym roku gospodarzem dziesiątego już Ogólnopolskiego Akademickiego Seminarium Studentów Biotechnologii. Spotkanie potrwa trzy dni. Przewidziano 19 zajęć praktycznych i 43 wykłady. Poza wystąpieniami studentów, referaty wygłoszą także wybitni specjaliści.
Zapał młodych biotechnologów, pracujących w Gdańsku definiuje maksyma Alberta Einsteina, która stała się hasłem promocyjnym konferencji: „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić... i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi”. A gdyby zapytać, czym się zajmują na co dzień odpowiadają, że stale szukają sposobów na pokonanie drobnoustrojów zagrażających człowiekowi. I nie jest to już nieśmiała partyzantka, polegająca na ślepym poszukiwaniu czułych miejsc przeciwnika, a przemyślana i skuteczna batalia. Ta wojna oczywiście rozgrywa się w uczelnianych laboratoriach, jest wynikiem niezliczonych doświadczeń, obliczeń, analiz.

– Nasza praca polega przede wszystkim na badaniu właściwości mikroorganizmów patogennych i ich oporności na znane obecnie leki –  tłumaczy Karolina Stojowska, doktorantka biotechnologii.

Współpraca z ośrodkami medycznymi, np. Zakładem Bakteriologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku umożliwia, przy zastosowaniu specjalnie do tego celu stworzonych testów genetycznych,  analizować sytuację epidemiologiczną, charakterystykę występowania mikroorganizmów patogennych i poznać ich drogi rozprzestrzeniania się.
Przez wieki bowiem nieznajomość możliwości „wroga” była największym problemem uczonych.

– Współczesna biotechnologia, czerpiąc pełnymi garściami z osiągnięć inżynierii genetycznej i biologii molekularnej, pozwala na produkcję takich preparatów leczniczych, o których kilkadziesiąt lat temu nawet nam się nie śniło: wysoce specyficznych w działaniu, skutecznych i tańszych w produkcji, niż przy użyciu klasycznych metod syntezy chemicznej – dopowiada Tomasz Laskowski, student IV roku biotechnologii.
Seminarium rozpocznie się w piątek, 21 listopada, o godz. 15 w Auli Politechniki Gdańskiej. Na sobotę i niedzielę przeniesie się do Audytorium Novum PG.

Co, gdzie, kiedy?
Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii
21 listopada, godz. 15, Aula Politechniki Gdańskiej
Wykłady inauguracyjne
godz. 15.15–16.00 – Rośliny jako źródło preparatów biotechnologicznych i biofarmaceutyków, prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i AMG
godz. 16–16.45 – Współczesna genetyka sądowa, prof. dr hab. Ryszard Pawłowski, Akademia Medyczna w Gdańsku
godz. 17–17.45 – DNA środowiskowe – co można z tym zrobić?, prof. dr hab. Józef Kur, Politechnika Gdańska
godz. 17.45 rozpoczną się prezentacje naukowych kół studenckich, które będą się odbywały także w sobotę i niedzielę. Szczegółowy program na stronie internetowej: www.ksbpg.pl lub www.assb.pl

22–23 listopada, Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej; sobota w godz. 8.00–19.00, niedziela w godz. 8.00–13.40; godz. 14.35 – ogłoszenie wyników studenckiego konkursu

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii