Nowy wynalazek chemików z UJ pomoże chirurgom i pacjentom


Nowy wynalazek chemików z UJ pomoże chirurgom i pacjentom: artykuł nr 6009

2008-12-02 15:15:57 Biotechnologia

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowali metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Zespół, prowadzony przez dra Krzysztofa Szczubiałkę, prezentuje wyniki swoich badań w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma Biomacromolecules. Artykuł polskich badaczy został wyróżniony przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) i spotkał się z dużym zainteresowaniem świata naukowego.

Heparyna jest środkiem przeciwzakrzepowym, często używanym podczas zabiegów chirurgicznych. Pozostawienie heparyny we krwi pacjentów jest niekorzystne i może prowadzić do niebezpiecznych krwotoków. Dotychczas stosowane metody jej usuwania polegają na podaniu protaminy, białka wiążącego się z heparyną i hamującego jej działanie. Stosowanie protaminy u pacjentów może mieć jednak poważne skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, zaburzenia oddychania i obrzęki.

W swoich analizach dr Szczubiałka i jego współpracownicy przedstawiają sposób uzyskiwania miniaturowych granulek - mikrosfer, które zbudowane są z substancji naturalnego pochodzenia, m.in. chitozanu otrzymywanego z pancerzy skorupiaków i genipiny pozyskiwanej z pewnego azjatyckiego krzewu. Krakowscy uczeni wykazali także, że mikrosfery wychwytują cząsteczki heparyny z otoczenia i w krótkim czasie mogą całkowicie usunąć heparynę z roztworu. Obecnie autorzy pracy współpracują z lekarzami, aby odkrycie znalazło zastosowanie na salach operacyjnych.

Wynalazek naukowców został zgłoszony do ochrony patentowej dzięki działającemu na UJ Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu. Trwają prace nad komercyjnym wykorzystaniem tego odkrycia.

Oryginalna publikacja: Kamil Kamiński, Karolina Zazakowny, Krzysztof Szczubiałka, Maria Nowakowska
pH-sensitive genipin-cross-linked chitosan microspheres for heparin removal
Biomacromolecules, 2008; 9 (11): 3127-3132

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii