Karmy jest wystarczająco dużo - zima dla zwierzyny niestraszna


Karmy jest wystarczająco dużo - zima dla zwierzyny niestraszna: artykuł nr 6063

2009-01-06 10:36:33 Leśnictwo

Zbliżające się mrozy nie powinny zaszkodzić leśnej zwierzynie, gdyż, jak co roku, leśnicy przygotowali dla niej spore zapasy karmy. Od kilku tygodni jest ona już wykładana w paśnikach.

Na terenie obwodów łowieckich wchodzących w skład ośrodków hodowli zwierzyny prowadzonych przez nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przygotowano łącznie ponad 800 ton różnego rodzaju karmy. Samej karmy soczystej (buraki, marchew, ziemniaki, kiszonka, sianokiszonka) zgromadzono 512 ton. Zakupiono również 196 ton karmy treściwej tj. kukurydzę i ziarna zbóż. Zwierzyna otrzyma też 74 tony soli, która zawiera cenne mikroelementy, pozwalające utrzymać dobrą kondycję podczas ciężkiej zimy.  Przygotowano również 51 ton siana.

- Zimowe dokarmianie to nie tylko humanitarny gest ze strony ludzi lasu, ale również działanie na rzecz ograniczenia szkód w uprawach leśnych – wyjaśnia Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Ułatwiony dostęp  do karmy umożliwia zwierzynie przeżycie najcięższego okresu, ale też odciąga ją od zgryzania młodych drzewek i niszczenia nowego pokolenia lasu.
W nadleśnictwach: Baligród, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany, gdzie bytują żubry, przygotowanie karmy dla zwierzyny dofinansowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku za pieniądze Funduszu przygotowano 184 tony sianokiszonki, kukurydzy i buraków za prawie 50 tysięcy złotych.

W lasach na terenie krośnieńskiej  RDLP żyje obecnie 8 tys. jeleni, 33 tys. saren, 5 tys. dzików, ponad 10 tys. lisów, stanowiących zwierzynę łowną. Wzrasta wciąż liczebność zwierząt chronionych. Żyje tu około 280 żubrów, prawie 100 niedźwiedzi, ponad 300 wilków, ponad 200 rysiów i niemal 4 tys. bobrów.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa