Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach


Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach: artykuł nr 6085

2009-01-15 01:55:59 Ciekawostki

Mgr Michał P. Heller z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zdobył I nagrodę IV edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". Naukowiec został doceniony za artykuł "Wibrujące struny, spadające jabłka i najdoskonalszy płyn w przyrodzie", popularyzujący badania nad zastosowaniami teorii strun.

II nagrodę otrzymała mgr inż. Marta Grabiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie za artykuł "Neurogeneza - do czego służą nowe neurony w mózgu dorosłych zwierząt", poświęcony badaniom rozwoju mózgu torbaczy.

III nagroda przypadła mgr inż. Joannie Brzeskiej z Katedry Chemii i Towaroznawstwa Przemysłowego Akademii Morskiej w Gdyni za artykuł "Synteza nowych poliuretanów do celów medycznych. Autorka poszukuje takich tworzyw sztucznych, które nadają się na implanty".

Wyróżnienia otrzymali:

Mgr inż. Sławomir Boncel z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach za artykuł "Czarna sukienka, popularyzujący badania włókien z nanorurek węglowych";

Dr Norbert Duda z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku za artykuł "Komu podrzucić własne dziecko? Dylematy ptasiej mamy", poświęcony pasożytnictwu lęgowemu mewy śmieszki;

Mgr inż. Przemysław Krakowiak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej za artykuł "Jak nie męczyć mikrobiologa". Autor badał obecność bakterii w toaletach publicznych.

Mgr inż. Agata Pacek z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie za artykuł "Tłusty sposób na owada", o kwiatach storczyka, z których pszczoły zbierają... tłuszcz.

Wręczenie nagród odbędzie się 12 lutego 2009 o godz. 9.00 w Warszawie, w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas obrad Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek