Odkryj Ocean w Google Earth


Odkryj Ocean w Google Earth: artykuł nr 6107

2009-02-03 09:27:25 Ciekawostki

Wirtualne nurkowanie, odkrywanie trójwymiarowej podwodnej rzeźby terenu oraz przeglądanie materiałów dotyczących morskich głębin, przygotowanych przez oceanografów - to tylko niektóre z możliwości, jakie daje Google Ocean.

Oceany pokrywają ponad 70% powierzchni Ziemi, a w ich głębinach kryje się 80% życia na naszej planecie. Człowiek zdołał dotychczas poznać zaledwie 5% tej przestrzeni. Łącząc unikatowe obrazy z komentarzami ekspertów, Ocean w Google Earth umożliwia użytkownikom łatwe dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc na naszej planecie. Wirtualni odkrywcy mogą opływać dokoła podwodne wulkany, oglądać materiały filmowe o egzotyce podwodnego życia, przeczytać informacje o pobliskich wrakach okrętów, a także przesyłać zdjęcia i filmy z ich ulubionych miejsc do nurkowania czy surfowania.
Funkcja Ocean jest dostępna w najnowszej wersji programu Google Earth. Podczas zbliżenia obrazu na ocean, użytkownicy programu zobaczą dynamiczną powierzchnię wody. Zanurzając się w jej toń, mogą poruszać się po trójwymiarowym dnie, docierając do Grzbietu Śródoceanicznego, największego podwodnego łańcucha górskiego na świecie, ciągnącego się dokoła planety na długości 50 tysięcy kilometrów. Ocean w Google Earth zawiera również 20 warstw merytorycznych, opracowanych przez wiodących naukowców, badaczy i odkrywców oceanu. Oto kilka z nich:

•    „Explore the Ocean” (Zbadaj Ocean) zawiera zdjęcia i materiały filmowe z najciekawszych obszarów oceanu, udostępnione przez ponad 80 osób prywatnych i różnego rodzaju organizacji
•    Marine Protected Areas (Morskie Obszary Chronione) zawiera m.in. informacje o australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej
•    Animal Tracking (Śledzenie Zwierząt): umożliwia obserwację ruchu oznakowanych zwierząt morskich, np. wielorybów
•    Dead Zones, Seafood Watch and Fish to Eat (Martwe strefy, Owoce morza, Ryby niezagrożone wyginięciem): zawierają informacje o szkodliwości zbyt intensywnych połowów i pomagają zaangażować się w ochronę przyrody
•    Cousteau Ocean World (Podwodny Świat Jacues’a Cousteau): można tu zobaczyć materiały filmowe z archiwum podwodnych odkryć badacza Jacques’a Cousteau, wraz z niepublikowanymi wcześniej zapisami historycznych wypraw oceanicznych.

Nowa funkcja Google Earth została opracowana w ścisłej współpracy z Sylvią Earle, oceanografem i odkrywcą, pracującą dla Towarzystwa National Geographic oraz zespołem doradców złożonym z najważniejszych ekspertów naukowych w dziedzinie i obrońców podwodnego życia.
„Trudno wyobrazić sobie bardziej efektywny sposób na budzenie świadomości, czym tak naprawdę jest błękitne serce naszej planety i jak bardzo powinniśmy zatroszczyć się o nie. Po raz pierwszy każdy, czy to ciekawski dzieciak, czy poważny naukowiec, może spojrzeć na świat, cały świat, z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki Google Earth ożywają nagle bezkresne oceany, odkrywając przed nami swoje tajemnice. Oczywiste stają się nierozerwalne połączenia między wodą, ziemią, atmosferą i całymi systemami żywych organizmów. Pewnie nie raz zabraknie nam tchu podczas wirtualnego nurkowania, gdy zaczniemy dokonywać własnych odkryć i dostrzegać niesamowite zależności” —powiedziała Sylvia Earle.

„W nowej wersji Google Earth można nie tylko podziwiać w przybliżeniu detale wybranej części powierzchni całej naszej planety, ale również znurkować w głąb oceanów, pokrywających trzy czwarte jej powierzchni, odkrywać światy niedostępne we wcześniejszej wersji tej magicznej wirtualnej wyprawy.” – stwierdził dziś Al Gore podczas konferencji w San Francisco. – „Jakby tego było mało, dzięki historycznemu archiwum zdjęć w Google Earth mamy możliwość cofnięcia się w czasie i uzmysłowienia sobie tempa, w jakim zmienia się nasza planeta, głównie przez działalność człowieka. Możemy na przykład zaobserwować topnienie Lodowca Grinnella w Parku Narodowym Glacier, dzięki przeglądaniu zdjęcie po zdjęciu fotografii z ostatniej dekady.”

Eric Schmidt, CEO firmy Google powiedział: ”Oceany często są pomijane w dyskusji o problemie zmian klimatycznych, a przecież to integralna cześć całego zagadnienia. Około jednej trzeciej ilości emitowanego przez nas dwutlenku węgla ostatecznie trafia do oceanów. Ponadto, za 20-30 lat różnorodność życia oceanicznego zostanie zubożona w mierze porównywalnej do całkowitego wyginięcia lasów deszczowych w Amazonii. Problem jest niezauważany, ponieważ po prostu nie widać tego, co dzieje się pod wodą. Właśnie dlatego premiera Google Earth 5.0 jest tak ważna, daje bowiem wszystkim szansę przyjęcia zupełnie nowej perspektywy”.

Inne nowości w Google Earth 5.0

Oprócz funkcji Ocean, zostały opracowane również inne przydatne narzędzia dla użytkowników programu Google Earth. Są to między innymi:
•    Virtual Time travel (Wirtualna Podróż w czasie): pozwala przenieść się w przeszłość i zobaczyć na archiwalnych zdjęciach satelitarnych, tam, gdzie są one dostępne, jak zmieniają się poszczególne obszary. Można prześledzić np. proces budowy niemieckich stadionów piłkarskich przed Mistrzostwami Świata w 2006 roku, wysychanie jeziora Czad w Afryce, czy topnienie lodowca Grinnell w stanie Montana.
•    Mars w 3D: ostatni przystanek galaktycznej podróży w Google Earth. Jednym kliknięciem myszki komputerowej, użytkownicy mogą polecieć na Marsa i oglądać trójwymiarowy obraz powierzchni planety.
•    Touring (Wirtualna turystyka dzięki funkcji Wycieczki): umożliwia połączenie zasobów Google Earth i własnej wyobraźni. Dzięki temu można samodzielnie tworzyć własne, niepowtarzalne opowieści o wyprawach, dodając do obrazów narrację głosową.
•    GPS Tracking: pozwala na przesyłanie do Google Earth ścieżki z urządzeń GPS (w tym Garmin, Magellan, NMEA-compatibile). Ułatwia to wizualizację i rejestrowanie tras wędrówek pieszych czy rowerowych.

Google Earth 5.0 jest obecnie dostępny w 40 językach (poprzednio 26), w tym oczywiście po polsku. Najnowszą wersję programu (5.0) można będzie pobrać wchodząc na stronę http://earth.google.com/intl/pl/

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek