IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki


IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki: artykuł nr 6214

2009-04-15 12:19:00 Ciekawostki

Ponad 170 imprez, od astronautyki po kulturę antyczną, wystawy, eksperymenty i ciekawe zajęcia dla dzieci - takie atrakcje czekają na uczestników IX Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się między 23 a 26 kwietnia. Organizatorami festiwalu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Jak informują organizatorzy, w ciągu czterech dni prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Mieszkańcy Torunia i całego regionu będą mieć okazję do spotkania z prawdziwą nauką i sztuką.

Od kuchni będą mogli poznać miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zainauguruje otwarta dla wszystkich dyskusja panelowa pt.: "Życia nic nie zmoże! Zderzenia Ziemi z asteroidami: ślady z przeszłości, zagrożenia na przyszłość". O prawdopodobieństwie zderzenia Ziemi z planetoidami, i bezpieczeństwie planety będą dyskutowali m.in.: prof. Edward Bowell z Lowell Observatory Flagstaff z USA i prof. Józef Kaźmierczak z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Wśród głównych wydarzeń festiwalu znajdą się również: dyskusja "Jak pomóc gdy umiera dorosłe dziecko?", wykład "Nauka czyli na kręgach zbożowych w przyszłość", podczas którego prof. Łukasz A. Turski opowie, dlaczego zwolennicy rozmaitych para-teorii np. powstawania kręgów zbożowych są bardziej wiarygodni dla ludzi niż twórcy Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie happening "Zlot teleskopów wszelakich". Właściciele nawet najmniejszych teleskopów czy lornetek, zbiorą się na Rynku Staromiejskim i po wyłączeniu iluminacji ujrzą prawdziwe gwiazdy i Saturna nad Starówką. W specjalnym konkursie wybrane zostaną również np.: największy, najdziwniejszy, najstarszy teleskop.

Osoby zainteresowane fizyką będą mogły skorzystać z ilustrowanego pokazem wykładu "Ach ta fizyka, gdzie ona jest...". Fizycy zademonstrują, jak w codziennym życiu dostrzec trudną fizykę? Jak w prosty sposób opisać skomplikowane zjawiska? Jak ujrzeć to, czego zazwyczaj nie zauważamy? - informują organizatorzy.

Podczas festiwalu zademonstrowanych zostanie wiele doświadczeń i eksperymentów. Z cyklu "Doświadczenie czyni mistrza" przedstawione zostaną przykłady eksperymentów, dotyczących zjawisk mechanicznych i akustycznych, cieplnych, elektrycznych, optycznych, z zakresu fizyki cząsteczkowej i jądrowej.

Organizatorzy przygotowali bogaty program imprez dla dzieci. Podczas warsztatów "Czy ja dobrze widzę, słyszę, czuję? - czyli zabawy ze zmysłami" młodzi uczestnicy będą mogli sprawdzić jakim złudzeniom ulegają podczas odbioru różnych bodźców.

Instytut Fizyki UMK przygotował eksperymenty dotyczące wody. Dzieci zobaczą, z czego składa się woda, jak można ją oczyścić i co można w niej rozpuścić. Jak podają organizatorzy, dowiedzą się czy wrzątek może być zimny i jak można przeniknąć przez kostkę lodu.

3-5 osobowe zespoły uczniów będą mogły wystartować w konkursie, na krótkie przedstawienie teatralne z motywem przewodnim: Jak może wyglądać życie na innych planetach?

Imprezom naukowym będą towarzyszyły spotkania ze sztuką takie jak: muzyczny festiwal "Etniczny zawrót głowy", wystawa rysunków Marka Żuławskiego, prezentacja fotografii nadesłanych przez polskich miłośników astronomii, którzy na zdjęciach prezentują piękno Wszechświata.


W programie poprzedniej edycji festiwalu znalazło się 150 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Festiwal przyciągnął około 30 tysięcy uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu.

Tegoroczna edycja obejmie około 170 imprez. Ich szczegółowy opis jest dostępny na stronie: www.festiwal.torun.pl  

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek