Konkurs dziennika BIOLOG i Animal Planet: Puma w Polsce


Konkurs dziennika BIOLOG i Animal Planet: Puma w Polsce: artykuł nr 6289

2009-06-08 23:51:02 Zoologia

Odkąd pierwszy raz w serwisach informacyjnych pojawiły się informacje o ataku pumy, ochrzczonej przez media "bestią z Mokrej", na wielu Polaków padł blady strach. W różnych miejscach Polski widywane są zwierzęta przypominające dużego, drapieżnego kota. Nie wiadomo, gdzie aktualnie przebywa, ostatnio "bliskie spotkanie z pumą" przeżyli turyści wypoczywający na początku maja w Borach Tucholskich.  Bestia nie daje się złapać, a nikt nie może przewidzieć, gdzie się pojawi. Możemy tylko oglądać jej zdjęcia z oddali i amatrskie filmy kręcone telefonem komórkowym.

Odkąd pierwszy raz w serwisach informacyjnych pojawiły się informacje o ataku pumy, ochrzczonej przez media „bestią z Mokrej”, na wielu Polaków padł blady strach. W różnych miejscach Polski widywane są zwierzęta przypominające dużego, drapieżnego kota. Nie wiadomo, gdzie aktualnie przebywa, ostatnio „bliskie spotkanie z pumą” przeżyli turyści wypoczywający na początku maja w Borach Tucholskich.  Bestia nie daje się złapać, a nikt nie może przewidzieć, gdzie się pojawi. Możemy tylko oglądać jej zdjęcia z oddali i amatrskie filmy kręcone telefonem komórkowym.

Jak zachować się w kontakcie z dzikimi zwierzętami? Czy Polacy, którzy na co dzień nie mają  z nimi doczynienia są na to gotowi? Powinni zdobyć trochę wiedzy o zwyczajach i zachowaniu pum oraz poznać zasady bezpieczeństwa, które w wypadku bezpośredniego kontaktu mogą im uratować życie, większość wskazówek mogą znaleźć w programie Animal Planet  Po ataku.

Jeśli chcesz poznać mrożące krew w żyłach historie osób, które cudem przeżyły spotkanie z najgroźniejszymi zwierzętami świata, chcesz się dowiedzieć, co je sprowokowało, a także jakie były odczucia ich ofiar - oglądaj koniecznie Animal Planet i najnowszy cykl programów „Po ataku” - premiera: czwartek, 18 czerwca, o godz. 21:00. Kolejne odcinki: w każdy czwartek o godz. 21:00.

KONKURS

pumaCO ZROBISZ, KIEDY SPOTKASZ PUMĘ?

Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrody od Animal Planet. Na odpowiedzi czekamy do 30 czerwca 2009 r. pod adresem: konkurs@biolog.pl

10 najtrafniejszych odpowiedzi nagrodzimy zestawami nagród:
  • 4 zestawy:  worek, podkładka pod myszkę, zestaw długopisów, USB 4 GB
  • 6 zestawów:  worek, podkładka pod myszkę, zestaw długopisów, zegar na wodę
Wyniki konkursu zostaną opublikowane 7 lipca w portalu biolog.pl (po godz. 22:00).

Nagrodzone osoby:
  1. Aleksandra Buniowska (Rumia),
  2. Iga Ryngwelska (Gniezno),
  3. Małgorzata Piotrowicz (Bydgoszcz),
  4. Halina Wołek (Zabierzów Bocheński),
  5. Justyna Rojek (Knurów),
  6. Adriana Warchoł (Rzeszów),
  7. Elżbieta Świtulska (Łask),
  8. Patryk Olszewski (Kobyłka),
  9. Damian Czaplicki (Gołuchów), 
  10. Mariusz Kosowski (Kraków)

Regulamin konkursu

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? OGLĄDAJ PROGRAM „PO ATAKU” NA KANALE ANIMAL PLANET OD 18 CZERWCA O GODZ. 21.00

po atakuDave Salmoni miał 24 lata, gdy podczas pokazu w Zoo Bowmanville, koło Toronto zaatakował go afrykański lew. Salmoni przeżył, lecz ten dzień mógł się dla niego skończyć tragicznie. Dziś jako zoolog i specjalista, zajmujący się wielkimi kotami przedstawia widzom losy ludzi, którzy po przeżytej traumatycznej konfrontacji z dzikimi zwierzętami dzielą się swoimi historiami w najnowszej serii Animal Planet Po ataku.

W programie Po ataku każda z ofiar jest zachęcana, by wykorzystała wstrząsające przeżycia do analizy swojego dotychczasowego życia i stawienia czoła swoim lękom, a także, żeby zobaczyła wcześniejsze przeżycia z perspektywy zwierzęcia. Salmoni we współpracy z zespołem ekspertów w dziedzinie zachowań zwierząt bada ludzkie i zwierzęce wersje wydarzeń, kryjące się w każdej z opowieści.

W czasie całego programu Salmoni wskazuje widzom najważniejsze elementy wydarzeń, a następnie zabiera ofiary na miejsce ataku i daje im szansę bliskiego spotkania z tym samym zwierzęciem, które wcześniej niemal odebrało im życie.

Każdy z odcinków przedstawia rekonstrukcję ataku i opowieść poszczególnych ofiar. Widzowie dowiadują się, dlaczego zwierzęta mogły zachować się w taki, a nie inny sposób. Wyjaśnień jest kilka: drapieżniki chciały pokazać swoją terytorialną dominację lub chronić swoje młode. Ich zachowanie mogło też wynikać z tego, że pomyliły ludzi ze zwierzętami, na które zazwyczaj polują. Serial analizuje również naturalne zwyczaje i zachowania atakujących zwierząt – pokazuje, między innymi, jakie są różnice pomiędzy sposobami polowania różnych zwierząt.

Ofiary ataków prowadzą widzów poprzez swoje makabryczne doświadczenia, a każda opowieść jest szczegółowo rekonstruowana. Wszystkie odcinki pokazują też osobisty stosunek bohaterów do wydarzeń – jak te wstrząsające doświadczenia zmieniły ich życie, czego nauczyli się o zachowaniu zwierząt i jaki wpływ na ich późniejsze wybory wywarł atak drapieżnika.

Premiera: czwartek, 18 czerwca, o godz. 21:00

Kolejne odcinki: w każdy czwartek o godz. 21:00

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii