Pamiętają swoje pochodzenie


Pamiętają swoje pochodzenie: artykuł nr 6308

2009-07-06 16:59:53 Zoologia

Salamandry to piękne płazy o niezwykłej zdolności do regeneracji utraconych części ciała, w tym kończyn. Naukowcy z Niemiec i USA odkryli, że takie niecodzienne możliwości zapewniają salamandrom specyficzne dla danych tkanek komórki macierzyste. Pracę opublikowano w najnowszym numerze czasopisma "Nature".

Dotychczas przyjmowano, że amputacja kończyn salamandry aktywuje nieutracone dojrzałe komórki kończyn do generacji niezróżnicowanych komórek macierzystych, z których mogą powstać różne tkanki.

Elly Tanaka wraz z kolegami z Center for Regenerative Therapies w Dreźnie i University of Utah w Salt Lake City wykazała, że masa komórek rozpoczynająca regenerację kończyny nie osiąga stadium pluripotencji (pełnego niezróżnicowania).

Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie - komórki te mają bardzo dobrą pamięć tkanki swojego pierwotnego pochodzenia. Każdy rodzaj tkanki produkuje swój własny zestaw komórek macierzystych o ograniczonym potencjale do odbudowania konkretnej części kończyny. Komórki chrząstki nie mogą dać początku nowym mięśniom, ani odwrotnie - tłumaczą autorzy badań.

Zdaniem naukowców ich odkrycie jest bardzo istotne dla przyszłości medycyny regeneracyjnej i dalszych poszukiwań skutecznej terapii umożliwiającej odzyskanie utraconych w dorosłym życiu narządów. 

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii