Niezwykłe Wyspy Galapagos - u źródeł teorii ewolucji


Niezwykłe Wyspy Galapagos - u źródeł teorii ewolucji: artykuł nr 6349

2009-08-31 12:09:35 Ciekawostki

Dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Karola Darwina, przygotowaliśmy wspólnie z Ambasadą Ekwadoru wystawę "Niezwykłe Wyspy Galapagos - u źródeł teorii ewolucji". Pretekstów rocznicowych jest zresztą więcej. W tym roku mija również 200 lat od proklamacji niepodległości Ekwadoru, 50 lat od utworzenia Parku Narodowego Galapagos i 90 lat od utworzenia Państwowego Instytutu Geologicznego - poinformował rzecznik prasowy PIG Mirosław Rutkowski.

44 zdjęcia o wymiarach 90 x 120 centymetrów, pokazują niezwykły ekosystem archipelagu na krańcu świata, który odegrał kluczową rolę w sformułowaniu teorii ewolucji.

Archipelag Galapagos tworzy 13 dużych wysp, 6 mniejszych, ponad 40 małych wysepek i około 26 wynurzających się skał. W roku 1978 wyspy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 1998 roku powstał Rezerwat Morski Galapagos, chroniący wody otaczające wyspy.

Autorami zdjęć są cenieni na całym świecie fotograficy przyrody: Pete Oxford, Tui de Roy, Jonathan Green, Sebastian Cruz i Alfredo Carrasco.

Wątek edukacyjny wystawy tworzą trzy plansze z podstawowymi informacjami o teorii ewolucji i podróży Karola Darwina na okręcie "Beagle".

Jak opisuje Rutkowski, barwne fotogramy, ożywiające szarą i przykurzoną scenerię wielkomiejskiej ulicy szczególnie efektownie wyglądają w nocy, kiedy są podświetlone specjalnymi reflektorami.

Zdjęcia będzie można oglądać do połowy października. Potem prawdopodobnie wzorem innych wystaw PIG, wyruszą w Polskę - na przykład do Sopotu, Skierniewic albo Baranowa.

Państwowy Instytut Geologiczny już od kilku lat ozdabia swe ogrodzenie od strony ulicy Rakowieckiej wielkoformatowymi fotogramami, tworząc plenerowe wystawy fotograficzne. "Nasze +żywe galerie uliczne+, tematycznie związane z naukami o Ziemi, stanowią równocześnie wydarzenie kulturalne, gdyż autorami zdjęć bywają znakomici fotograficy przyrody. Eksponowaliśmy w tym miejscu m.in. fotografie lotnicze naukowca i znakomitego artysty-fotografika Marka Ostrowskiego. Zdjęcia ukazały się w ramach wystaw: +Gea znaczy Ziemia+ i +Krajobrazy geologiczne Wisły+" - mówi dyrektor PIG dr hab. Jerzy Nawrocki.

Wyjaśnia, że przez organizację tego typu imprez instytucja chce pokazać inną - bardziej humanistyczną twarz geologii. "Pragniemy udowodnić, że geolodzy mają głęboko emocjonalny stosunek do przedmiotu swych badań i traktują środowisko nieożywione jako dziedzictwo ludzkości, które należy chronić dla przyszłych pokoleń, z rozwagą korzystając z jego zasobów, by w jak najmniejszym stopniu szkodzić globalnemu ekosystemowi" - dodaje.

Wystawę - "Niezwykłe Wyspy Galapagos - u źródeł teorii ewolucji" - w czwartek, 3 września o godz. 12.30 otworzą: dyrektor PIG - dr hab. Jerzy Nawrocki i ambasador Ekwadoru w Polsce - Fernando Flores. Wykład pt. "Galapagos - żywe laboratorium Karola Darwina" o wpływie obserwacji poczynionych przez naukowca na wyspach Galapagos na jego późniejsze poglądy wygłosi prof. Jerzy Tramer, paleobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Informacje o autorach fotografii:


Pete Oxford
Fotograf i biolog. Urodzony w Wielkiej Brytanii, od 1985 mieszka w Ekwadorze. W 1987 zamieszkał w Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz i pracował jako  przewodnik po Wyspach Galapagos. Obecnie mieszka w Quito. Jego prace fotograficzne powstały w ponad 40 krajach; można podziwiać je w wielu książkach i czasopismach, między innymi w  BBC Wildlife, Geo, International Wildlife, Smithsonian i National Geographic. Jest autorem i współautorem wielu książek.

Tui De Roy
Urodzona w Belgii. Światowej sławy fotograficzka dzikiej przyrody. Na Galapagos zamieszkała z rodziną w wieku dwóch lat. Ponad pół roku spędza w podróży,  fotografując. Jej zdjęcia zostały opublikowane w książkach i pismach w 25 krajach na świecie, m.in. w Wildlife, Ocean Realm, BBC Wildlife. Jest też autorką książek “Galapagos, Islands Lost in Time” i “Galapagos, Islands Born of Fire”.

Jonathan Green
Urodził się i wychował w Anglii. Po uzyskaniu licencjatu z nauk geograficznych i geologii zaczął podróżować. Mieszkał we Francji, następnie w Hiszpanii. Odwiedził Amazonię, Antarktydę, Amerykę Środkową, Patagonię, Peru. W 1988 dotarł do Wysp Galapagos, gdzie podjął pracę w Parku Narodowym i Stacji Badawczej Karola Darwina. Nadal kontynuuje swe podróże. Powstałe podczas nich zdjęcia można oglądać w Time, BBC Wildlife Magazine, The Royal Geographical Magazine, a także na wystawach na całym świecie, między innymi w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Olympia Exhibition Centre. Wiele z jego fotografii ukazuje bogactwo podwodnego świata. Obecnie mieszka z żoną i dziećmi w Andach w Ekwadorze. Jest członkiem Royal Geographical Society w Londynie.

Sebastian Cruz
Ekolog. Zajmuje się badaniem ptaków i ochroną dzikiej fauny i flory. Mieszka w Ekwadorze, kraju który obfituje w materiały do badań  w postaci ponad 1600 gatunków ptaków. Swymi zdjęciami stara się przekonać o znaczeniu ochrony przyrody. Pokazuje, iż przez wycinanie lasów, otwieranie kopalń i pól ropy naftowej niszczymy zdumiewające okazy przyrody. Jego fotografie oglądać można w prestiżowych magazynach, min in. w National Geographic.

Alfredo Carrasco
Były dyrektor Stacji Badawczej im. Karola Darwina na Wyspach Galapagos, dbającej o utrzymanie ekosystemu i zachowanie naturalnych gatunków. Uczestnik licznych konferencji poświęconych Galapagos. Wieloletni pracownik Ministerstwa Środowiska Ekwadoru. Brał udział w przygotowaniu krajowego sprawozdania do konwencji o różnorodności biologicznej w 2008 roku. Autor licznych fotografii Galapagos i Ekwadoru, między innymi do planu strategicznego FIDA (2007-2010).


PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek