Zachodniopomorski Festiwal Nauki


Zachodniopomorski Festiwal Nauki: artykuł nr 6366

2009-09-16 16:51:14 Ciekawostki

Impreza odbędzie się między 19 a 27 września w Szczecinie. W czwartek, 24 września, Festiwal zagości również w Koszalinie. Festiwal, którego inicjatorem jest Szczecińskie Towarzystwo Naukowe, organizują uczelnie wyższe i placówki naukowe Szczecina i Koszalina. Ma on zaprezentować osiągnięcia naukowców regionu oraz podkreślić znaczenie nauki i jej praktyczne zastosowania.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu, 19 września, mieszkańcy Szczecina będą mogli lepiej poznać historię swojego miasta. Przygotowano dla nich wycieczki i spacery po mieście, np. "Szczecin miastem historycznych przełomów" czy "Park Kasprowicza i +Różanka+".
Atrakcją drugiego festiwalowego dnia będzie Piknik Ekologiczny "Szczecińskie spotkania z nauką nad Szmaragdowym". W programie znalazły się prelekcje ekologiczne na temat ochrony środowiska, wycieczki przyrodnicze po Puszczy Bukowej i warsztaty pozwalające zbadać Jezioro Szmaragdowe.

Kolejna część Festiwalu rozpocznie się w poniedziałek, 21 września o godz. 17.00 dyskusją panelową pt: "Światowy kryzys ekonomiczny - zagrożenia i korzyści - czego nas uczy historia". Do piątku (25 września) w poszczególnych uczelniach i placówkach naukowych na publiczność będą czekały wykłady, zajęcia laboratoryjne, warsztaty oraz pokazy.

Na Uniwersytecie Szczecińskim będzie można np. wyizolować DNA z jamy ustnej, podczas pokazów laboratoryjnych poznać świat bezkręgowców i wysłuchać wykładów o samobójstwie ekologicznym Inków, patogenach przenoszonych przez kleszcze, trendach żywieniowych i ich skutkach dla ludności w XXI wieku.

"Po wieloletniej przerwie swoje drzwi otwiera Archiwum Państwowe, które zaprasza uczestników festiwalu na projekcję archiwalnych filmów dokumentalnych odnoszących się do Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku" - podkreślają organizatorzy Festiwalu.

W czwartek, 24 września, w Festiwalu będą mogli wziąć udział również mieszkańcy Koszalina. Pokazy przygotowane przez Politechnikę Koszalińską pomogą zrozumieć zasady działaniakamery termowizyjnej, robotów, manipulatorów i poznać swoją wrażliwość smakową za pomocą specjalnych testów.

Elementem koszalińskiego Festiwalu będzie również dyskusja panelowa poświęcona sposobom nauczania matematyki w świetle nowej matury. Oprócz nauczycieli fizyki i matematyki ze szkół średnich, w spotkaniu wezmą udział prof. Waldemar Pastusiak - z Zakładu Fizyki PK i prof. Zdzisław Hryniewicz z Katedry Matematyki.

W piątek, 25 września, rozpocznie się - organizowana w całej Europie - Noc Naukowców. W specjalnie przygotowanym miasteczku akademickim na Placu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego przy al. Piastów 17 na zwiedzających będą czekały m.in. ciekawostki chemiczne (termokurczliwe rurki, superabsorbenty, +znikający styropian+), warsztaty akwarystyczne, symulator lotu, pokazy robotów.

Do godziny 22.00 na niektórych wydziałach zachodniopomorskich uczelni, będzie można zobaczyć m.in. wyładowania elektryczne, zimną plazmę, poznać techniki laserowe i światłowodowe, przekonać się jak zobaczyć niewidoczne i druk w trójwymiarze.

Na dwa ostatnie dni Festiwalu (26 i 27 września) zaplanowano wyjazdowe zajęcia terenowe m.in. w: Wolińskim Parku Narodowym, Puszczy Wkrzańskiej, rezerwacie Świdwie, Barlineckim Parku Krajobrazowym i Puszczy Goleniowskiej. Ich uczestnicy będą poznawali problemy ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Szczegółowy program IX Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki jest dostępny na stronie: www.us.szc.pl/festiwal/?xml=load_page&st=18173

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek