Lubelski Festiwal Nauki


Lubelski Festiwal Nauki: artykuł nr 6367

2009-09-16 16:55:55 Ciekawostki

Jak przeciwdziałać efektowi cieplarnianemu, jak tworzyć leki naturalne, na czym polega magia światła i co znajduje się w powietrzu m.in. tego będzie się można dowiedzieć podczas VI Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się między 19 a 25 września. Hasło tegorocznej edycji to - "Nauka techniką życia". Organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu wykłady, pokazy w laboratoriach i plenerze, happeningi, spektakle, wystawy, parady oraz imprezy sprawnościowe. W sumie odbędzie się ponad 650 prezentacji, z czego prawie 60 - podczas Festynu Naukowego.

Głównym koordynatorem imprezy jest Politechnika Lubelska, ale do organizacji włączyły się również m.in.: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN, Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki.
Zajęcia są skierowane przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej, licealistów i uczniów techników. Jak wyjaśniają organizatorzy, festiwalowe prezentacje mogą pomóc młodym ludziom w zaplanowaniu kolejnych lat nauki i aktywności zawodowej lub zainspirować ich własnych twórczych dzieł.

Festiwal zainauguruje w sobotę, 19 września, koncert "Nauka z Pasją". W niedzielę - 20 września - na Placu Zamkowym odbędzie się Festyn Naukowy, podczas którego będzie można zobaczyć pokazy fizyczne, biologiczne, historyczne. Uczestnicy będą mogli m.in. dowiedzieć się, co zobaczyłby Jan Heweliusz na wrześniowym niebie w 2009 roku; poznać różnorodność świata owadów; nauczyć się rozpoznawać skały i minerały. Będzie można również obejrzeć wystawy zapomnianych roślin uprawnych, gleb Lubelszczyzny i poznać możliwości wykorzystania promieniowania słonecznego.

Od 21 do 25 września będzie można skorzystać z prezentacji festiwalowych, które będą się odbywały w siedzibach instytucji naukowych współorganizujących Festiwal. Proponowane zajęcia będą dotyczyły zarówno chemii, fizyki i astronomii, biologii, informatyki, matematyki, jak i etyki, języków obcych, muzyki, plastyki a także wychowania fizycznego.

Będzie się można przekonać m.in., jak osoba z niedosłuchem postrzega świat, zobaczyć efekty naświetlania niektórych roślin światłem czerwonym i wysłuchać anegdot o najbardziej znanych naukowcach. Naukowcy przedstawią pozytywną i negatywną rolę grzybów w gospodarce człowieka i zaprezentują mechanizmy uzależnienia od nikotyny.

Na festiwalowych wystawach będzie zaś można zobaczyć m.in. rośliny w zbliżeniu, krajobrazy roślinne Lublina i poznać sylwetki słynnych matematyków.

W ramach Festiwalu, w dniach 23 i 24 września odbędzie się I Kongres Studenckich Kół Naukowych "Tygiel 2009". Jak zapowiadają organizatorzy, weźmie w nim udział około 2 tys. osób.

Szczegółowe informacje na temat VI Lubelskiego Festiwalu Nauki są dostępne na stronie: www.festiwal.lublin.pl


Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek