Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Światowe Dni Innowacji w Poznaniu

2009-09-30 22:22:09   Biotechnologia

rzedsiębiorcy i decydenci w Polsce coraz częściej zaczynają interesować się wiedzą, jaką dysponują ośrodki naukowe i uczelnie, ale światy nauki i gospodarki cały czas się rozchodzą - przyznają uczestnicy Światowych Dni Innowacji, które w poniedziałek rozpoczęły się w Poznaniu. Spotkanie z udziałem przedstawicieli świata polityki, nauki i środowisk biznesowych, m.in. z Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii, Japonii, potrwa do piątku.

Światowe Dni Innowacji to coroczne wydarzenie, podczas którego omawiane są różne tematy związane z poszczególnymi sektorami gospodarki, promujące innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie. Jest to także miejsce wymiany "dobrych praktyk" i udanych wdrożeń w innych krajach. Impreza odbywa się po raz trzeci.
Jak powiedział prof. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, współpraca nauki i gospodarki rozwija się, choć nadal nie jest ona tak silna, jak chcieliby tego naukowcy.

"Jako uczelnia staramy się ściśle współpracować z tzw. praktyką gospodarczą. Nasze zadanie widzimy jako rolę tych, którzy znają uwarunkowania procesów innowacyjnych w innych krajach. Ostatnio obserwuje się w naszym otoczeniu zainteresowane ideą klastrów i tak się składa, że ośrodkiem kompetencji, wiedzy na ten temat jest nasza uczelnia. Występujemy w wielu inicjatywach klastrowych po stronie doradztwa. Prowadzimy też badania, które pokazują, jak te inicjatywy w Polsce się rozwijają" - powiedział.

Jak zaznaczył, najściślej ze światem gospodarki w dziedzinie innowacyjności współpracują przede wszystkim politechniki, ale uczelnie ekonomiczne również mogą generować wartościowe pomysły, dotyczące np. sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw.

"Szerokie rozumienie innowacji wiąże się też z innowacjami o charakterze finansowym, które ostatnio mają tak złą sławę - mam na myśli innowacje związane z tzw. instrumentami pochodnymi. To są także innowacje, które wymyślili finansiści, i one, jeśli są roztropnie używane, służą dobrym celom. Jeśli zaś są stosowane przez nieprzygotowanych do tego ludzi, wtedy prowadzi to do katastrof, tak jak to się zdarzyło w wielu polskich firmach" - stwierdził prof. Gorynia.

Jak przyznał wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Leszek Wojtasiak, od czasu zorganizowania w Poznaniu pierwszych Światowych Dni Innowacji, Wielkopolska rozwinęła się pod względem innowacyjności. Poznań staje się stolicą designu, a w regionie powstają nowe klastry. "Dwa lata temu Poznań był kompletną pustynią jeśli chodzi o rozwój designu. Dziś w mieście mamy takie imprezy jak Arena Design, czy Folk Design. Trwają przygotowania do uruchomienia w Poznaniu wydziału designu z najlepszymi designerami na świecie. Podobna sytuacja jest związana z klastrem turystycznym, który budowany jest na północy Wielkopolski przy wsparciu samorządowców i naukowców. Powstają kolejne klastry: lotniczy i spożywczy" - powiedział PAP Wojtasiak.

Program Światowych Dni Innowacji obejmuje konferencje, dyskusje, warsztaty i wystawy. Debaty dotyczą m.in. innowacji społecznych jako siły napędowej zielonej energii, roli designu w przestrzeni publicznej, sposobu finansowania innowacji dla samorządu. Spotkania zakończy dyskusja o roli lidera w rozwoju regionu.

W trakcie Światowych Dni Innowacji odbędzie się także międzynarodowa wystawa designu pt. "Wielkopolska Aleja Kreacji" poświęcona najnowszym trendom we wzornictwie, nauce i przemyśle. RPO

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w PolsceTagi: Światowe Dni Innowacji w PoznaniuKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

genETYCZNE gry

Ochrona patentowa emulsji ciekłokrystalicznej oraz sposobu jej wytwarzania

Może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym

Zrekonstruowali trójwymiarową strukturę białka, transportującego cholesterol do wnętrza mitochondriów

Start-up zamierza zrewolucjonizować rynek urządzeń rehabilitacyjnych w Polsce

Związki zwane hydroksyapatytami - jak się je wykorzystuje?

Pijane myszy a ludzie