71 kamerzystów, 204 miejsca w 62 krajach - poznaj efekty ciężkiej pracy znakomitych filmowców Animal Planet


71 kamerzystów, 204 miejsca w 62 krajach - poznaj efekty ciężkiej pracy znakomitych filmowców Animal Planet: artykuł nr 6451

2009-10-29 18:09:06

Odkryj dzieło filmowców Animal Planet, którzy poświęcili cztery lata swojego życia i 2 tysiące dni zdjęciowych, aby stworzyć spektakularny serial dokumentalny o zwierzętach i różnorodnych środowiskach, w jakich żyją. Nasze zdjęcia w jakości HD i niewyobrażalny rozmach filmowy serii Planeta Ziemia ukażą nawet najbardziej intymne chwile z życia wielu zadziwiających stworzeń. Będziesz świadkiem zapierającej dech w piersiach ewolucji środowiska, jaka zachodziła przez tysiące lat!

Będziesz podglądać rzadko spotykane zwierzęta, które wspólnie zamieszkują naszą planetę. Każdy z fascynujących odcinków ukaże, jak różne z czasem adaptowały się do otaczających je warunków oraz jak ich naturalne środowiska powodowały radykalną odmianę we współczesnym obliczu naszej planety.
Razem  z naszymi filmowcami przemierzysz różne zakątki świata. Zawitasz na Wielkie Równiny zachodniej Afryki, do ogromnych, zielonych płuc Ziemi w amazońskim lesie deszczowym, na połyskujące polarne pokrywy lodowe Antarktyki oraz do dziewiczych lasów Madagaskaru i wschodniej Europy. Zanurzysz się też w wody oceanu świata w Kostaryce, Wenezueli i na Hawajach, aby zbadać, jakie cuda kryją niezbadane głębiny.

Dzięki kolejnej serii Planeta Ziemia dotrzesz tam, gdzie dotąd nie zapuściła się żadna ekipa filmowa!

Planeta ziemia



Planeta Ziemia
(ang.: Planet Earth 2)

Premiera: niedziela, 1 listopada, godz. 15:00 na Animal Planet
Kolejne odcinki: niedziele, godz. 15:00


Opisy odcinków

Odcinek 1
Emisja: 1 listopada, godz. 15:00
Ekipa Animal Planet rusza w podróż na polarne krańce naszej planety, gdzie Arktyka i Antarktyka przez większość roku pozostają skute lodem. Gdy słońce opuszcza jeden biegun i rusza na drugi, w tych zmrożonych krainach dochodzi do najbardziej ekstremalnej sezonowej transformacji na planecie. Znaleźć tu można zarówno kompletne ciemności i wprawiające w odrętwienie temperatury polarnej zimy, jak i nigdy nie zachodzące słońce lata.

Podążając śladami wielkich polarnych badaczy, ekipa zabiera swoje kamery do najbardziej odległych pustkowi planety. Z pomocą helikopterów Marynarki Królewskiej ekipie udaje się z lotu ptaka zrobić zapierające dech w piersiach ujęcia żerujących humbaków, migrujących pingwinów cesarskich oraz samca niedźwiedzia polarnego, przepływającego przeszło 100 km w poszukiwaniu lodu, na którym mógłby polować na foki.

Ekipa chwyta też w kadrze dwa młode niedźwiedzie polarne, które na początku serialu wyłaniają się ze swojej nory. Żyją już niezależnie od swojej matki i muszą stawić czoło ogromnemu wyzwaniu – przetrwać pomimo groźby, że zmiany klimatu dokonają trwałej transformacji lodowych światów naszej planety.

Odcinek 2
Emisja: 8 listopada, godz. 15:00
Po trzech latach zdjęć ekipa odwiedza wielkie równiny świata, by przyjrzeć się przepastnym, odkrytym i dzikim obszarom afrykańskiej sawanny, azjatyckich stepów, arktycznej tundry i północnoamerykańskiej prerii. Wspólnie te równiny pokrywają przeszło jedną czwartą powierzchni Ziemi, a wszystkie są porośnięte trawą. Ta niepozorna roślina jest głównym źródłem pożywienia wszelkich żywych stworzeń. Filmowcy niezmordowanie śledzą jedne z największych stad zwierząt, które ruszają w doroczną wędrówkę do tego skromnego źródła żywności.

Podąż śladem stad antylop gnu we wschodniej Afryce, które migrują w poszukiwaniu świeżej trawy, i bądź świadkiem rzadko oglądanej migracji płochliwej gazeli mongolskiej, którą dotąd dane było zobaczyć tylko garstce ludzi. Obserwuj różnorodność zwierząt – od słoni poprzez nosorożce po najmniejsze ze wszystkich dzików – świnie karłowate na ich trawiastych równinach północnych Indii. Patrz w zdumieniu, jak jedno z największych w Afryce stad lwów, liczące 30 osobników, usiłuje upolować słonie w pobliżu jednego z ostatnich ocalałych wodopojów.


Odcinek 3
Emisja: 15 listopada, godz. 15:00
Choć dżungle pokrywają zaledwie około trzech procent powierzchni naszej planety, są zamieszkiwane aż przez pięćdziesiąt procent gatunków zwierząt świata. Dżungle, usytuowane wokół ciepłych i słonecznych stref równikowych, do których stale dociera dzienne światło, są najbardziej urodzajnymi środowiskami na ziemi. Ekipa, posługując się pięknymi ujęciami z lotu ptaka, pokazuje najbardziej spektakularne lasy świata. Z kolei użyte w serialu kamery HD pozwalają dojrzeć niezbadane wcześniej gatunki, zamieszkujące mroczne poszycie dżungli.

Choć tutejsze warunki idealnie sprzyjają bujnemu rozwojowi, przeżycie w dżungli z pewnością nie jest łatwe, a znalezienie pożywienia w lesie deszczowym może okazać się poważnym wyzwaniem, szczególnie dla dużych zwierząt. W lesie Ngogo w Ugandzie filmowcy rejestrują niezwykłą przyrodoznawczą historię – największa grupa szympansów na świecie, licząca 150 spokrewnionych osobników, broni swego terytorium przed grupami szympansów z sąsiedztwa.

Odcinek 4
Emisja: 22 listopada, godz. 15:00
Okazuje się, że nowo odkryte rafy koralowe w tropikalnej Indonezji należą do najbogatszych na świecie. Są siedliskiem bajkowych stworzeń, takich jak pobłyskujące „elektryczne” małże czy miniaturowe koniki morskie Hippocampus bargibanti, nokautujące swoich przeciwników głowami. Rafy zamieszkuje też grupa 30 nigdy wcześniej niesfilmowanych węży morskich, które polują stadami przy wykorzystaniu bardzo sprytnej taktyki.

Ekipa odkrywa tajemnicze ogromne kolonie ptaków morskich, gniazdujących na skwarnej Pustyni Arabskiej oraz pomysłowe, surfujące delfiny, które nauczyły się wpływać na plażę, by schwytać rybę. Po raz pierwszy udaje się też uchwycić w kadrze największe skupisko ptaków morskich i wielorybów, które żerują na krylu – swoim głównym źródle pożywienia.

Nowa podwodna technika poklatkowa opracowana dla serii Planeta Ziemia ujawnia niezwykłe wydarzenia, które normalnie przebiegają zbyt wolno, aby można je było przedstawić na filmie. Wśród nich zobaczysz dramatyczną akcję, w której żarłacze białe zapędzają grupę fok w pułapkę i wyskakują z oceanu, by schwytać swoje ofiary.


Odcinek 5
Emisja: 29 listopada, godz. 15:00
Odcinek jest poświęcony największym obszarom leśnym na ziemi. Drzewa może nie wydają się wielkie, ale zdjęcia z helikoptera i satelity ujawniają ich rzeczywistą skalę. Zielony pas otaczający całą planetę, przerywany jedynie oceanami i obejmujący jedną trzecią wszystkich drzew Ziemi. Podczas krótkiego lata te leśne obszary produkują tak wiele tlenu, że odmieniają atmosferę. Lasy te są przepastne, ale mają nielicznych mieszkańców – wędrujących samotników, takich jak ryś i rosomak.

Lasy liściaste Ameryki Północnej i Europy aż kipią od gatunków zwierząt. Tymczasem w lasach wschodniej Rosji rzadko spotykany lampart amurski walczy o przetrwanie w mroźnych temperaturach. Na wolności żyje dziś mniej niż 40 tych kotów. Niezwykłe i intymne zdjęcia ukazują lamparcicę zmagającą się, by wyżywić swoje młode.

W baobabowych lasach Madagaskaru ekipa serii bada te dziwaczne drzewa, które magazynują wodę w swoich obrzmiałych pniach i są siedliskiem równie oryginalnych istot, takich jak maleńkie lemurki myszate.



Odcinek 6
Emisja: 6 grudnia, godz. 15:00
Oceany pokrywają dwie trzecie powierzchni naszej planety i wciąż pozostają w dużej mierze niezbadane. Dla przetrwania zwierząt, żyjących na ich powierzchni lub w głębinach, najważniejsze jest znalezienie żywności i oszczędzanie energii. Ekipa przemierza oceany świata, by u wybrzeży Wenezueli odnaleźć 30-tonowego rekina wielorybiego, który żeruje na ławicach ryb, oraz poszukującego pożywienia rekina białopłetwego, a także setki delfinów, które tną fale z prędkością przekraczającą 30 km/h.

Ujrzymy też niezwykłą aktywność oceanu nocą. W pobliżu Hawajów miliardy organizmów planktonicznych podejmują nocną migrację ku górze, gdzie niecierpliwie wyczekują ich czające się w ciemności ogromne i wygłodniałe manty. W Kostaryce noc skrywa gigantyczne grupy kałamarnic, desperacko unikających sonarów delfinów tropikalnych. Po raz pierwszy w historii zdjęcia poklatkowe pozwalają też zaobserwować, jak w głębinie u wybrzeży Meksyku węgorze i kraby w ciągu trzech godzin pożerają padlinę dużego zwierzęcia.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z