Pięć lat Collegium Medicum UMK


Pięć lat Collegium Medicum UMK: artykuł nr 6494

2009-11-16 23:04:53

Mija pięć lat od połączenia bydgoskiej Akademii Medycznej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To okazja do przypomnienia historii bydgoskiej uczelni i osiągnięć jednego z jej twórców – prof. Jana Domaniewskiego.

24 listopada 2004 r. weszła w życie ustawa o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyjęta przez Sejm 8 października. Senaty obu Uczelni już w październiku 2003 r. jednogłośnie przyjęły uchwały w sprawie połączenia, a w sierpniu następnego roku rozpoczęły się prace legislacyjne nad ustawą.

Wraz z wejściem w życie ustawy Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera stała się Collegium Medicum UMK, a jej rektor prorektorem Uniwersytetu ds. Collegium. Uniwersytetowi przybyły trzy nowe Wydziały – miał ich odtąd 14. Liczba prowadzonych wówczas kierunków wzrosła z 41 do 47 (dziś jest ich 70) . Ponad 4 tysiące studentów Akademii dołączyło do 37 tysięcy studentów UMK, a liczba pracowników Uniwersytetu zwiększyła się o tysiąc (w tym o 530 nauczycieli akademickich). Bydgoski Szpital Kliniczny im. dra A.Jurasza stał się Szpitalem Uniwersyteckim.

Pierwsze, bardzo uroczyste posiedzenie połączonych Senatów uczelni odbyło się 30 listopada 2004 r. w Collegium Maximum z udziałem władz miejskich i wojewódzkich. Warto przypomnieć, że już 23 listopada – dzień przed formalnym połączeniem  – senatorowie Akademii Medycznej wzięli udział w uroczystości wręczenia papieżowi Janowi Pawłowi II doktoratu honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Uroczystości pięciolecia powstania Collegium połączone będą z dwoma innymi jubileuszami.  W tym roku mija ćwierć wieku od powołania bydgoskiej Akademii Medycznej (od 1989 r. noszącej imię Ludwika Rydygiera). Był to efekt rozwoju szkolenia lekarzy i pielęgniarek, które od lat 70-tych prowadziła w Bydgoszczy Akademia Medyczna w Gdańsku (najpierw w Zespole Nauczania Klinicznego, a od 1975 r. w filii). Swój jubileusz obchodzi także jeden z twórców i pierwszy rektor Akademii, prof. Jan Domaniewski, który pół wieku temu objął kierownictwo Zakładu Patomorfologii Szpitala im dra Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Jest uważany za twórcę bydgoskiej szkoły patomorfologii klinicznej, od początku był zaangażowany w kształcenie lekarzy w Bydgoszczy, m.in. kierując filią gdańskiej Akademii. Funkcję rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy pełnił przez cztery kadencje, ostatnią w latach 1999-2002.

Uroczystości rocznicowe odbędą się 24 listopada o godz. 14.15 w auli Biblioteki Medycznej w Bydgoszczy przy ul. M.Curie-Skłodowskiej 9.  Wcześniej na roboczym posiedzeniu zbierze się Senat UMK – po raz pierwszy senatorowie Uniwersytetu będą obradować w Bydgoszczy.

Opr. Andrzej Romański  UMK

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z