Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Joanna Szlichcińska kandydatką w konkursie: Popularyzator Nauki

2009-11-17 17:10:21   Biotechnologia

Jestem przekonana, że w kontekście dynamicznego rozwoju biotechnologii i ogromnego postępu, jaki dokonuje się na naszych oczach (...) impreza przełamująca powszechne stereotypy dotyczące doświadczeń biotechnologicznych jest niezwykle potrzebna - tak prof. Barbara Kudrycka oceniła kwietniowe warsztaty DNA - encyklopedia życia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ich organizatorka, Joanna Szlichcińska - absolwentka Międzywydziałowego Studium Biotechnologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) jest kandydatką w konkursie "Popularyzator Nauki", organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

AUTORYTETY "ZASZCZYCONE" WSPÓŁPRACĄ Z MŁODĄ PASJONATKĄ

Impreza Joanny Szlichcińskiej ma dwuletnią tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w kwietniu 2007 r. Szerokie zainteresowanie pozwoliło organizatorom na zwiększenie skali akcji popularyzatorskiej. W 2009 r. w cyklu wykładów i pokazów w pięciu polskich miastach wzięli udział uczeni i członkowie kół studenckich, znawcy biotechnologii, genetycy, biolodzy, teoretycy i praktycy - także przedstawiciele przemysłu.

"Cieszę się, że poprzez spotkania pojawi się okazja do szerszego zaprezentowania zagadnień związanych z historią biotechnologii, dziedziny nauki, która ma tak wiele powiązań z naszym codziennym życiem" - napisała w liście do organizatorów tegorocznej imprezy minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wykład otwierający warsztaty w Warszawie wygłosiła prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, prowadząc słuchaczy przez historię badań nad DNA - zgodnie z tytułem wystąpienia: "Od biotechnologii do biologii syntetycznej". Fikus oceniła, że zaszczytem jest otwierać taką "dobrą konferencję", która - skierowana do wszystkich - młodych ma zainteresować w szczególności.

OD KOŁA NAUKOWEGO DO OGÓLNOPOLSKICH KONFERENCJI

Mgr inż. Joanna Szlichcińska urodziła się w 1985. Prowadzi aktywną działalność popularyzatorską od 2006 roku. Jej pierwszy projekt polegał na wydaniu przez Koło Naukowe Biotechnologów "KNBiotech" SGGW broszury informacyjnej "GMO. Co każdy wiedzieć powinien" w nakładzie 8 tys. egzemplarzy. Broszury były rozdawane w latach 2006-2009 podczas licznych imprez popularyzujących biotechnologię. Podczas Otwartych Dni SGGW mówiła o praktycznych zastosowaniach biotechnologii. Wywiady z nią zostały wyemitowane na antenie Radia KOLOR oraz Radia Praga.

Jako członek Komitetu Programowego 10. Pikniku Naukowego Radia Bis odpowiadała za organizację - w dwóch namiotach SGGW -stanowiska "Park genomiczny", z pokazami o tematyce związanej z biotechnologią. Podczas konferencji "Organizmy modyfikowane genetycznie: aspekty merytoryczne, aspekty ekonomiczne, aspekty formalno- prawne" organizowanej przez Radę Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która odbyła się gmachu Sejmu, przekonywała, jak ważne jest informowanie polskiego społeczeństwa o osiągnięciach biotechnologii.

Przekonana o korzyściach płynących z szeroko zakrojonej dyskusji, także w samym środowisku naukowym, współorganizowała konferencję "Parazytologia dawniej i dziś - wykorzystanie klasycznych i molekularnych metod w badaniach i diagnostyce parazytologicznej" w SGGW. Na początku 2007 roku reprezentowała środowisko studenckie na konferencji zorganizowanej w gmachu Senatu "Organizmy genetycznie modyfikowane (GMO) - szansą rozwoju polskiego rolnictwa? Fakty i mity", zorganizowanej przez Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

DNA - ENCYKLOPEDIA ŻYCIA

W kwietniu 2007 - po raz pierwszy odbył się jej sztandarowy projekt: I edycja pięciodniowych Warsztatów Naukowych "DNA- Encyklopedia Życia" (http://dna.sggw.pl) w Warszawie, których jest pomysłodawcą i organizatorem.

"Jest to impreza popularyzująca biotechnologię w polskim społeczeństwie. Pełniłam funkcję Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego. W 20 wykładach i zajęciach laboratoryjnych przez 5 dni trwania Warsztatów wzięło udział około 2 400 osób z całej Polski. Impreza odbywała się równolegle w SGGW i Bibliotece UW" - relacjonuje Szlichcińska.

Artykuły informujące o Warsztatach ukazały się m.in. w "Świecie Nauki", "Forum Akademickim", "Sprawach Nauki", "Perspektywach", oraz w portalach internetowych Gazeta.pl, Biotechnolog.pl, Biolog.pl, Serwis Biotechnologiczny www.biotechnologia.pl. Przy okazji promowania Warsztatów została zaproszona do dwóch audycji radiowych. W Programie 1 Polskiego Radia 12 kwietnia 2007 roku "Wieczór z Jedynką" poświęcono biotechnologii i Warsztatom "DNA - Encyklopedia Życia". W tej jednogodzinnej audycji oprócz Joanny Szlichcińskiej udział wzięli: prof. dr hab. Magdalena Fikus, prof. dr hab. Tomasz Twardowski oraz student z Koła Naukowego Biotechnologów "KNBiotech" przy MSB SGGW Jarosław Cendrowski. 24 kwietnia 2007 roku w Radiu TOK FM była gościem audycji "Popołudnie" - rozmowa dotyczyła popularyzacji biotechnologii i Warsztatów Naukowych "DNA - Encyklopedia Życia". Przy okazji warsztatów został również przygotowany materiał filmowy pokazujący różne biotechnologiczne doświadczenia do programu "5-10-15", który został wyemitowany w TVP1.

II edycja Warsztatów Naukowych "DNA - Encyklopedia Życia" odbyła się w 2009 r. - już z wielkim rozmachem: w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie. Przez trzy dni w wykładach, zajęciach laboratoryjnych i imprezach plenerowych we wszystkich miastach wzięło udział około 4500 osób. O imprezie napisały m.in. "Świat Nauki", "Forum Akademickie", "Sprawy Nauki", "Perspektywy", "Cogito" oraz w prasa lokalna, a także portale internetowe - Onet.pl, Biotechnolog.pl, Biolog.pl, Serwis Biotechnologiczny (www.biotechnologia.pl.).

WYKORZYSTAĆ KAŻDĄ OKAZJĘ DO POPULARYZACJI BIOTECHNOLOGII

Od września 2007 Szlichcińska jest wiceprezesem Polskiej Federacji Biotechnologii (PFB). Od stycznia 2008 roku redaguje biuletyn - krótkie i przystępnie napisane newsy w dziedzinie biotechnologii - publikowany jako "Nowości" w kwartalniku "Biotechnologia" oraz w wersji elektronicznej na stronie internetowej PFB.

Z ramienia Koła Naukowego Biotechnologów "KNBiotech" SGGW współpracowała z Francuską Federacją Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo przy organizacji "Dnia kukurydzy" w Centrum Handlowym "Arkadia" w Warszawie, gdzie popularyzowała wiedzę o wykorzystaniu kukurydzy w produkcji bioetanolu oraz biodegradowalnych tworzyw.

Joanna Szlichcińska jest autorką ok. 30 artykułów o tematyce związanej z biotechnologią medyczną opublikowanych ogólnopolskim portalu Biotechnologia.pl. Chętnie współpracuje z innymi mediami - brała udział w programie "Laboratorium XXI wieku" w TVP1 oraz w czacie internetowym organizowanym przez portal Interia.pl poświęconym biotechnologii.

Podczas XIII Festiwalu Nauki w Warszawie brała udział w debacie "Biologów gra w Pana Boga. Sąd nad biologią syntetyczną" jako świadek-ekspert. Mówiła o modułach stosowanych w biologii syntetycznej i badaniach nad stworzeniem sztucznej komórki.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w PolsceTagi: Joanna Szlichcińska Popularyzator Nauki DNA Encyklopedia życia DNA - encyklopedia życiaKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

genETYCZNE gry

Ochrona patentowa emulsji ciekłokrystalicznej oraz sposobu jej wytwarzania

Może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym

Zrekonstruowali trójwymiarową strukturę białka, transportującego cholesterol do wnętrza mitochondriów

Start-up zamierza zrewolucjonizować rynek urządzeń rehabilitacyjnych w Polsce

Związki zwane hydroksyapatytami - jak się je wykorzystuje?

Pijane myszy a ludzie