Maczużnik chiński lekiem na raka


Maczużnik chiński lekiem na raka: artykuł nr 6560

2010-01-04 18:26:49 Medycyna

Naukowcy z University of Nottingham badali działanie kordycepiny, substancji zawartej w pasożytniczym grzybie maczużniku chińskim. Na jej antynowotworowe działanie zwrócono uwagę już w latach 50-tych XX wieku. Niestety, kordycepina jest w ludzkim organizmie szybko rozkładana. Teraz okazało się, że w niskiej dawce hamuje niekontrolowany rozrost komórek, zaś w wyższej - zakłóca przyleganie do siebie komórek, co także utrudnia rozrost nowotworu. Oba działania prawdopodobnie wynikają z zakłócania procesu wytwarzania białek w komórce przez hamowania wytwarzania mRNA. Poznanie sposobu działania kordycepiny przez naukowców z Nottingham daje nadzieję na opracowanie metod powstrzymania rozpadu tej substancji i skutecznego leczenia lub opracowania nowych preparatów o podobnym działaniu.

Maczużnik chiński (Cordyceps sinensis) to grzyb z rodziny buławinkowantych, spokrewniony z dobrze znanym, trującym sporyszem czy występującym w Polsce maczużnikiem bojowym.

Podobnie jak wielu jego krewnych atakuje owady - konkretnie gąsienicę motyla Hepialus fabricius. Strzępki grzyba zabijają gąsienicę i wypełniają jej ciało, po czym w górę wyrasta długi, maczugowaty twór, zwany podkładką. To właśnie on dostarcza leku, za który niegdyś Chińczycy płacili cztery razy więcej srebra niż ważył. Uważano, że poprawia funkcjonowanie płuc i nerek.

Pierwsi właściwości maczużnika odkryli 1500 lat temu himalajscy pasterze bydła i owiec - zaobserwowali, że po zjedzeniu grzyba ich trzoda nabierała wigoru. Reszta świata dowiedziała się o starochińskim leku w roku 1993 - gdy podczas zawodów w Pekinie chińskie biegaczki pobiły rekordy na 10, 15 i 30 kilometrów. Wielu podejrzewało doping, ale trener wytłumaczył wysoką formę zawodniczek wysokogórskim treningiem i własnościami grzyba.

Obecnie wyciąg z grzybów Cordyceps sinensis można kupić w wielu krajach świata - wiadomo, że poprawia kondycję ludzi starszych i w średnim wieku (bywa nazywany "himalajską Viagrą"). Jego zbieranie jest trudnym i niebezpiecznym zajęciem - w roku 2007 kilkunastu mieszkańców górskiej wioski poszukujących cennego grzyba zginęło w burzy śnieżnej w trudno dostępnym regionie nepalskich Himalajów.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Tagi: Maczużnik chiński Cordyceps sinensis lek na raka leki na raka Maczużnik chiński na raka leczenei raka grzybami grzyby na raka

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6560

gdzie można kupić tego grzyba?
~trini(2010-01-04)

I co? I czemu onkolodzy nie mówią ludziom jak chemia nie działa to kupcie to? Tylko bogaci mają szanse na życie|||???

Nie dziwię się, że jesteśmy na ostatnim miejscu leczenia raka. Onkolodzy są konowałami! Nawet nie raczą powiadomoc chorego jaką ma stosowac diete! co jesc, że witaminy wspomagają w walce z rakiem. Oni umieją tylko mówic..oejeje G2 i G3..to uśrednimy..ma pan G4..to już koniec, tylko morfina i leki na ogłupienie.. a ja będę przychodził i sprawdzał, czy pan żyje czy już wykitował.

Takim onkologiem każdy głupi umie być.
~Chin sin(2010-02-20)

Taki grzyb to nie jest drogi to nie jest tylko dla bogatych nie wierze żeby kogos nie było na niego stać.Ratować sie samemu
~niki(2011-02-07)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny