Nasze portale: Kraków | LEKOPTEKA | Wrocław | Poznań

   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |
spływy kajakowe, kajaki, mazury

12 maja - Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

2005-05-11 16:13:36   Ochrona środowiska

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, którego idea po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jest od 1993 roku. W tym roku dzień ten obchodzony jest pod hasłem "Ptasie kolizje" i skupia się na rozpoznaniu problemu nienaturalnych przeszkód dla lecących ptaków - powstających w wyniku działalności człowieka, i sposobach zminimalizowania pochodzących od nich zagrożeń.

Zderzenie z ludzką cywilizacją

Śmiertelność ptaków w wyniku kolizji z budynkami, mostami, liniami energetycznymi, czy elektrowniami wiatrowymi to temat, któremu poświęcane jest stosunkowo mało uwagi. Niedoceniany jest fakt, że w ten sposób ginie więcej ptaków niż np. w dużych i nagłaśnianych przez media, katastrofach tankowców.

Rozwój urbanistyczny sprawia, że miasta nie tylko rozrastają się powierzchniowo, ale i coraz bardziej rosną "w górę". Wiele budowli, zwłaszcza po ciemku i podczas mglistej pogody, jest śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Połączenie szkła i światła nocą, oślepia i dezorientuje je podczas lotu. Niektóre szacunki mówią o tym, że w samej Ameryce Północnej ginie w ten sposób do 100 milionów ptaków każdego roku, a drugie tyle jest zabijanych przez jadące samochody.

Migrujące nocą ptaki wpadają w "pułapkę sztucznego światła" (latarnie morskie, lotniska, kominy, budynki, wieże komunikacyjne), stając sie podatne na kolizje z jego źródłem. Czesto też obawiają się wylecieć poza oświetloną przestrzeń i latają dopóki nie padną z wyczerpania. W porównaniu z zanieczyszczeniem i utratą siedlisk, czy odstrzałem na polowaniach, problem ptasich kolizji jest stosunkowo mało znany, a przez to niedoceniany jako zagrożenie ptasiej społeczności.

Więcej informacji: www.naszaziemia.pl




Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczne



Twoje imię lub nick 
Twój komentarz





Ostatnie wiadomości

Program finansowania projektów badawczych związanych z ochroną środowiska

Przyrodnicy podsumowali jesienne liczenie kozic w Tatrach

Powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody

LIFE - ostatnie warsztaty

NIE dla kopalni odkrywkowej !

Tomasz Podgajniak nowym ministrem środowiska

12 maja - Światowy Dzień Ptaków Wędrownych