Dzikie kruki rozpoznają i zapamiętują ludzkie twarze


Dzikie kruki rozpoznają i zapamiętują ludzkie twarze: artykuł nr 6594

2010-01-28 07:20:13 Zoologia

Dzikie kruki rozpoznają i zapamiętują twarze ludzi, którzy stanowią dla nich zagrożenie. Niektórzy ornitolodzy już wcześniej przypuszczali, że z powodu takich czynności jak np. obrączkowanie trafiają u badanych przez siebie kruków na "czarną listę". Posuwali się nawet do tego, że zakładali maski na twarz podczas obrączkowania. W ten sposób chcieli uniknąć rozpoznania przez ptaki, z którymi stykali się podczas badań.

Sprawą tą zajął się profesor John Marzluff i jego koledzy z University of Washington w Seattle. Wyniki swoich doświadczeń opublikowali na łamach czasopisma "Animal Behaviour".

Pierwszy z ich eksperymentów polegał na sprawdzeniu, czy ptaki rzeczywiście zwracają uwagę na twarze, czy raczej identyfikują ludzi na podstawie innych elementów wyglądu, np. stroju, sylwetki albo chodu. W tym celu ekipa profesora Marzluffa podczas obrączkowania dzikich kruków zakładała gumowe maski przedstawiające jaskiniowców.

Okazało się, że jaskiniowcy wryli się krukom w pamięć: za każdym razem, gdy później zbliżał się do nich człowiek w takiej masce, kruki podnosiły alarm. Natomiast nie reagowały tak nerwowo na pojawienie się w pobliżu ludzi w nieznanej im masce Dicka Chenney'a (byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych). Niechęć ptaków do maski jaskiniowca utrzymywała się przez trzy lata.

W drugim eksperymencie badacze przygotowali maski z odlewów sześciu ludzkich twarzy. Używali niektórych z nich do łapania ptaków w czterech różnych miejscach. Okazało się, że w każdym z tych miejsc ptaki rozpoznawały później "twarz" maski, z którą miały wcześniej do czynienia, ignorowały zaś pozostałe maski, których oblicza nie kojarzyły im się ze stresującą sytuacją.

Zdaniem profesora Douga Levey'a, eksperta w dziedzinie biologii ptaków z University of Florida, doświadczenia te dowodzą, iż kruki obserwują ludzi bardzo uważnie. Profesor Levey, cytowany w portalu New Scientist mówi: "Możemy o nich myśleć, jako o niezaangażowanych widzach, którzy zajmują się swoimi sprawami - ale to my jesteśmy jedną z tych spraw".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce


Kruki na forum biologicznym

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii