Awaryjne pigułki antykoncepcyjne


Awaryjne pigułki antykoncepcyjne: artykuł nr 6609

2010-02-03 02:18:34 Medycyna

Nowa pigułka antykoncepcyjna chroni przed ciążą nawet 120 godzin po stosunku. Czasopismo medyczne Lancet opublikowało badania, w których porównano działanie dwóch rodzajów pigułek antykoncepcyjnych: starszych, zawierających substancję o nazwie levonorgestrel oraz zarejestrowanego w maju 2009 roku środka, w którym substancją aktywną jest ulipristal. Dr Anna Glasier z NHS Lothian w Edynburgu i jej współpracownicy przeanalizowali przypadki 1600 kobiet, które sięgnęły po "pigułkę po stosunku".

Okazało się, że 2,6 proc. spośród pań, które zażyły levonorgestrel mimo to zaszło w ciążę. Wśród kobiet, które zastosowały ulipristal odsetek ten wynosił 1,8 proc. Kobiety te brały pigułki do 72 godzin po stosunku.

Na mniejszej grupie kobiet przebadano też skuteczność pigułek po czasie dłuższym niż trzy doby. Po zażyciu levonorgestrelu trzy spośród 106 pań były w ciąży, zaś po ulipristalu - żadna z grupy zażywających go 97 kobiet.

W Wielkiej Brytanii awaryjne pigułki antykoncepcyjne oparte na levonorgestrelu są dostępne bez recepty dla osób po 16 roku życia. Na pigułkę z uliprestalem musi jednak wypisać receptę lekarz, gdyż - jak podkreślają ginekolodzy prowadzący opisane badania - lek ten nie ma jeszcze tak długiej historii bezpiecznego stosowania, jak starsze specyfiki z tej kategorii. W Polsce antykoncepcja "po" dostępna jest wyłącznie na receptę.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny