VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej


VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej: artykuł nr 6650

2010-03-04 02:50:10 Ciekawostki

Samochody na prąd, informacje o życiu gwiazd i bezpiecznym płaceniu w internecie, trening wyobraźni, sztuki performance i myślące roboty - to tylko niektóre z atrakcji czekające na gości VI Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Impreza odbędzie się między 22 a 28 marca. W kwietniu w Cieszynie odbedzie się druga część Festiwalu.

"W tym roku planujemy zorganizować około 60 spotkań naukowych w różnorakiej formie. W ciągu 14 dni w Dąbrowie Górniczej i w Cieszynie będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach i dyskusjach" - wyjaśnia rektor WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

W tegorocznej edycji Festiwalu prelekcje wygłosi około 80 specjalistów z całej Polski m.in. socjologów, polityków, ekonomistów, psychologów, informatyków, plastyków i astronomów, m.in.: prof. Andrzej Chodyński, prof. Kazimierz Frieske, prof. Marek Grad, prof. Andrzej Grzywak, prof. Tadeusz Kaczorek, prof. Elżbieta Lorek, prof. Tomasz Nałęcz, prof. Marek Sitarz, prof. Jacek Wódz, prof. Kazimiera Wódz, dr Krzysztof Ziołkowski.

Festiwal w Dąbrowie Górniczej rozpocznie debata panelowa pt. "Metropolia: od pomysłu do superpowiatu". W spotkaniu wezmą udział socjolodzy i politycy m.in. Tomasz Pietrzykowski, prof. Marek S. Szczepański, Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik, prof. Jacek Wódz. Tego dnia młodzież będzie mogła skorzystać z warsztatów literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. "Trening wyobraźni". Uczestnicy zajęć, które poprowadzi Agata Buchacz, sprawdzą, czy każdy może zostać pisarzem.

Dla entuzjastów astronomii przygotowano spotkanie dotyczące miejsca Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. Michał Biały ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie pytania dotyczące tego, czy mamy sąsiadów w kosmosie oraz jak przy pomocy gwiazd określić swoje położenie.

Podczas warsztatów, debat i pokazów będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące geologii, polityki, informatyki, biologii, pedagogiki czy ekonomii. Kilka spotkań będzie także poświęconych muzyce. Organizatorzy zaplanowali koncert "Młodzi grają Chopina", koncert Marka Dykty - wybitnego artysty jazzowego, a także Jednodniowy Klub Jazzowy, którego gwiazdą wieczoru będzie wokalista Ewa Uryga.

Tegoroczny Festiwal Nauki odbędzie się nie tylko na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Miejskiego, ale także w instytucjach partnerskich, m.in. w Muzeum Miejskim "Sztygarka", Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji, Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym im. St. R. Brzostkiewicza, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Zespole Szkół Plastycznych.

Honorowy patronat nad Festiwalem Nauki objęły m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk.

Wszystkie zajęcia są ogólnodostępne i bezpłatne. Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.wsb.edu.pl

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek