9 proc. motyli, 14 proc. ważek i 11 proc. chrząszczy w Europie zagrożonych wyginięciem


9 proc. motyli, 14 proc. ważek i 11 proc. chrząszczy w Europie zagrożonych wyginięciem: artykuł nr 6694

2010-03-24 01:05:49 Ekologia

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) poinformowała, że 9 proc. motyli, 14 proc. ważek i 11 proc. chrząszczy w Europie jest zagrożonych wyginięciem - czytamy w serwisie National Geographic.

Kierowniczka Grupy ds. Zachowania Bioróżnorodności przy IUCN, Jane Smart zwróciła uwagę, że mówiąc o gatunkach zagrożonych wiele osób ma na myśli duże zwierzęta, takie jak pandy czy tygrysy.

Tymczasem - podkreśliła - nie można zapominać również o małych mieszkańcach naszej planety, którzy są równie ważni i potrzebują ochrony. Niektóre gatunki motyli, ważek i chrząszczy zostały ostatnio wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych - grozi im wymarcie na skalę globalną.

Z badań przeprowadzonych przez IUCN na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że zagrożonych jest 14 proc. z 130 gatunków ważek występujących w prawie całej Europie (najwięcej w południowej Francji, na pogórzu alpejskim i Półwyspie Bałkańskim). 5 proc. z nich może zupełnie wyginąć, a kolejne 11 proc. gatunków prawdopodobnie już wkrótce będzie uznanych za zagrożone, gdyż coraz więcej siedlisk tych owadów wysycha.

Ginące populacje zauważono też u ponad 30 proc. z 435 gatunków motyli żyjących w Europie, a 9 proc. z nich grozi wyginięcie. Jedna trzecia z europejskich gatunków motyli nie występuje nigdzie indziej na świecie. W tej grupie całkowite wyginięcie grozi 22 gatunkom.

"Większość zagrożonych motyli zamieszkuje południe Europy, gdzie największym problemem jest utrata siedlisk spowodowana najczęściej zmianami związanymi z rolnictwem, ociepleniem klimatu, pożarami lasów i ekspansją turystyki" - mówi Annabelle Cuttelod z IUCN.
Po raz pierwszy do Czerwonej Księgi trafił też chrząszcz saproksylofilny żyjący w próchnowiskach i odgrywający kluczową rolę w recyklingu substancji odżywczych. W związku z wycinką i coraz mniejszą liczbą starych drzew w Europie zagrożonych jest obecnie 46 gatunków, a 29 gatunków jest zagrożonych wyginięciem na skalę globalną.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: motyle chrząszcze ważki IUCN zagrożone gatunki

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6694

Dlaczego giną chrząszcze,pszczoły,ważki,motylki i inne małe robaczki? Oczywiście przez chemizację rolnictwa,monokultury oraz GMO. Jedyną alternatywą są gospodarstwa ekologiczne.
~(2010-03-29)

co ma gmo do owadów, owady giną bo do uprawy tradycyjnej
stosuje się środki ochrony roślin, żałosna jest wiedza polaków
na temat gmo
~(2010-03-29)

GMO ma bardzo duzo do owadów, gdybys cos poczytał/a na czym polega gmo to pewnie nie byłoby tak durnych komentarzy pseudoznawców. Być może nie koniecznie jest to wycelowane w motyle i wazki ale stonki i inne szkodniki sa wytepiane poprzez uprawe roslin modyfikowanych genetycznie ktore wytwarzaja swego radzaju uklad odpornosciowy na dany gatunek. niestety nikt nie przewidział że rośliny gmo mogą zapylać ich dzikie gatunki powodując masowe wymieranie szkodnika, który staje się w koncu gatunkiem zagrożonym. W tej chwili farmerzy mający plantacje roślin gmo musza obok uprawic ekologicznie czysty gatunek, aby zwolnic ekspansje zmodyfikowanego...
~ms(2010-04-21)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii