Akcje ratowania płazów w parkach narodowych


Akcje ratowania płazów w parkach narodowych: artykuł nr 6727

2010-04-13 01:35:39 Zoologia

Specjalne płotki, by ratować wędrujące przez drogi żaby, ustawia w Podlaskiem młodzież i pracownicy parków narodowych. W czwartek płotki stanęły wzdłuż drogi Białowieża - Pogorzelce w ramach akcji zorganizowanej przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.

Jak poinformowała PAP kierownik tego ośrodka Joanna Bober, płotki ustawiono na długości około sześciuset metrów na szlaku wędrówek żab do miejsc rozmnażania w rozlewiskach rzeki Narewki. Pomiędzy płotkami wkopano wiaderka-pułapki, by żaby, które będą szukały możliwości przejścia przez drogę, wpadły do nich, a wtedy zostaną bezpiecznie przeniesione na drugą stronę.
Płotki rozstawiali w czwartek uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży i pracownicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.

"Od dzisiaj dwa, trzy razy dziennie przez kolejne tygodnie płazy będą systematycznie wyjmowane z wiaderek i przenoszone na drugą stronę drogi" - poinformowała Bober. Chodzi o to, by wędrujące tamtędy o tej porze roku płazy nie ginęły masowo pod kołami samochodów. W akcji pomocy płazom chodzi też o edukację ekologiczną społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży.

Ochronie płazów poświęcony jest także specjalny program "Chrońmy biebrzańskie płazy", który rozpoczął Biebrzański Park Narodowy wspólnie z Kołem Naukowym Biologów Uniwersytetu w Białymstoku. Przez pięć lat, każdej wiosny, młodzież z gimnazjum i liceum w Goniądzu będzie ustawiać płotki i przenosić bezpiecznie płazy przez drogi. W ubiegłym tygodniu takie płotki ustawiono na 300-metrowym odcinku drogi Goniądz - Wólka Piaseczna, tuż za wieżą widokową, gdzie przebiega szlak migracji płazów.

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i biorąca udział w programie młodzież przez kilka tygodni, dwa razy w ciągu doby będzie przenosić bezpiecznie płazy, a wcześniej określać ich gatunek i płeć; płazy będą też ważone - będzie to swego rodzaju inwentaryzacja.

Jak powiedział PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego, w tym roku widać, że płazów jest mniej niż zwykle, mimo dużej ilości wody po śnieżnej zimie. "Jeszcze nie wiemy, dlaczego tak jest" - zastrzegł. Być może migracji jest mniej, bo woda jest bardziej dostępna. Wiatr podkreślił jednak, że z roku na rok widać tendencję spadkową populacji płazów, m.in. z powodu suszy, choć dokładnie przyczyny spadku populacji płazów nie są zbadane.

Nad Biebrzą występują m.in. żaby moczarowe, których samce w trakcie godów za sprawą płytko krążącej limfy przybierają niebieski kolor, a także żaby trawne, ropuchy szare i grzebiuszki.


Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii