Sztuczny mózg kota


Sztuczny mózg kota: artykuł nr 6740

2010-04-21 12:58:47 Biotechnologia

Ponieważ kot potrafi rozpoznawać twarze szybciej i dokładniej od uperkomputera, naukowcy chcą stworzyć sztuczny mózg kota - informuje pismo "Nano Letters". Badania prowadzi profesor Wei Lu z University of Michigan. "Koci" komputer ma nie tylko rozpoznawać osoby, ale i podejmować bardziej złożone decyzje oraz wykonywać jednocześnie wiele zadań - wywiązując się z nich lepiej niż współczesne superkomputery.

Wcześniej Lu opracował "memristor"- zastępujący tranzystor i działający jak biologiczna synapsa (zapamiętuje napięcia, na jakich działanie był wystawiony). W połączeniu z innymi obwodami, memristor może naśladować procesy leżące u podstaw zapamiętywania i uczenia się żywych organizmów. Oczywiście w dalszej perspektywie naukowcy chcieliby zbudować sztuczny mózg o możliwościach podobnych do mózgu człowieka - jednak na razie zbudowanie dużo prostszego mózgu podobnego do kociego wydaje się zadaniem znacznie bardziej realistycznym.

Obecnie tylko najbardziej wyrafinowanemu superkomputerowi świata udaje się zbliżyć do możliwości kociego mózgu - jednak składa się on z ponad 140 000 procesorów i wymaga specjalnego zasilacza. Przy całej swej złożoności jest jednak 83 razy wolniejszy niż mózg zwykłego mruczka. Profesor Lu ma nadzieję zmieścić odpowiednik kociego mózgu w pudełku o objętości dwóch litrów. Mózg prawdziwego kota ma objętość około 0,03 litra.


Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii