Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Finał konkursu BioIDEA 2010: Jadalna szczepionka przeciwko zakażeniom Helicobacter pylori

2010-05-20 23:48:14   Biotechnologia

W sobotę 15 maja 2010 podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Biofizyki odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu BioIDEA. Zatwierdził je obecny na konferencji prezes JCI Venture, Pawel Błachno. Zwycięzcą okazał się Pan Krzysztof Hinc z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, z projektem "Jadalnej szczepionki przeciwko zakażeniom Helicobacter pylori w oparciu o przetrwalniki Bacillus subtilis".

Jak zapewnia dr Hinc - Zastosowanie proponowanego podejścia umożliwi proste i bezpieczne podawanie szczepionki drogą pokarmową oraz tanie jej wytwarzanie. Doustna szczepionka antybakteryjna wydaje się idealnym sposobem na zabezpieczenie organizmu przed patogenem. Łatwość produkcji, przechowywania i stosowania przetrwalników daje nadzieje na przyszłą produkcję szczepionki w kraju.

Dwa miesiące trwały zmagania naukowców z obszaru life science w konkursie BioIdea, którego honorowym patronem było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem konkursu, organizowanego przez spółkę JCI Venture, było wyłonienie najbardziej innowacyjnego pomysłu związanego z branżą life science. Na jego projektodawcę czekała nagroda w postaci 10 000 ? przeznaczonych na rozwinięcie zwycięskiej BioIDEII.
_______________________________
Helicobacter pylori - gram-ujemna bakteria o helikalnym kształcie, zaliczana do pałeczek. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne. Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada w przybliżeniu za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Jednakże u większości zakażonych osób choroba nie rozwija się (źródło: wikipedia).Tagi: Helicobacter pylori BioIDEA konkurs BioIDEA choroba wrzoda szczepionka na Helicobacter pylori szczepionka przeciwko Helicobacter pylori szczepionka na wrzody Krzysztof Hinc Jadalna szczepionka przeciwko zakażeniom Helicobacter pylori w oparciu o przetrwalniki Bacillus subtilisKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczne

    czyli już jest szczepionka na wrzody?
~df(2010-05-20)Twoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

genETYCZNE gry

Ochrona patentowa emulsji ciekłokrystalicznej oraz sposobu jej wytwarzania

Może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym

Zrekonstruowali trójwymiarową strukturę białka, transportującego cholesterol do wnętrza mitochondriów

Start-up zamierza zrewolucjonizować rynek urządzeń rehabilitacyjnych w Polsce

Związki zwane hydroksyapatytami - jak się je wykorzystuje?

Pijane myszy a ludzie