Życie na plastikowej planecie


Życie na plastikowej planecie: artykuł nr 6822

2010-06-14 20:08:51

Belgijski chemik Leo Hendrik von Baekeland wynalazł w 1907 roku bakelit ? tworzywo sztuczne z ropy naftowej. Był to początek produkcji syntetyków. Obecnie, w świecie nastawionym na wygodę, szybkość i oszczędność, plastik jest najpopularniejszym ze stosowanych materiałów. Werner Boote w dokumencie "Plastikowa planeta" ukazuje całkowitą zależność ludzi od tworzyw sztucznych.

Zainteresowanie rodziny Boote'ów plastikiem zaczęło się dwa pokolenia wcześniej. Dziadek reżysera był dyrektorem niemieckiej filii Interplastik, pionierskiego producenta tworzyw sztucznych. W młodości Boote postrzegał syntetyczny surowiec jako fascynujący materiał, z którego produkuje się kolorowe zabawki i fantazyjne opakowania. Jednak z biegiem lat pozytywne skojarzenia zastąpił sceptycyzm, który stał się motorem napędowym realizacji filmu dokumentalnego "Plastikowa planeta". Twórca postanowił odpowiedzieć w nim na kilka zasadniczych pytań: Dlaczego produkujemy tyle tworzyw sztucznych? Czy syntetyczny materiał nie szkodzi środowisku? Czy jest zdrowy dla ludzi? I wreszcie - czy kiedyś utoniemy w morzu plastiku?

Filmowiec spotkał się z wieloma naukowcami i przedstawicielami branży tworzyw sztucznych. Z dociekliwością godną dokumentalisty Michaela Moore'a (twórcy kontrowersyjnych "Zabaw z bronią" oraz "Fahrenheit 9/11") zadawał swoim rozmówcom niewygodne pytania. Chiński producent dmuchanych globusów przyznał się, że jego produkty są skażone rtęcią. We Włoszech Boote odkrył, że u wybrzeży Wenecji wylewa się do morza chemikalia. Pokazał także, jak wiele plastiku znajduje się w typowym domu urządzonym w zachodnim stylu.

Autor nie bał się sformułować bezpośrednich oskarżeń wobec producentów syntetyków, a przesłanie jego dokumentu nie napawa optymizmem: nawet jeśli od jutra świat zacząłby używać ekologicznych i biodegradowalnych materiałów, na Ziemi wciąż będą znajdować się biliony ton plastikowych śmieci - wytrzymałych i odpornych na rozkład biologiczny.

W przypadku jednej plastikowej butelki trzeba setek lat, by ropopochodny materiał uległ biodegradacji, a podczas procesu spalania takiego tworzywa powstają rakotwórcze substancje. Jak więc odmienić "plastikową planetę"?

Kontrowersyjny dokument Wernera Boote'a zostanie wyemitowany w poniedziałek, 14 czerwca o godzinie 20.50 na antenie PLANETE oraz 25 czerwca o godzinie 00.30.

PlanetePlastikowa planeta
film dokumentalny
Austria, 2009, 95 min
reżyseria: Werner Boote
najbliższe emisje:
14.06, pn., godz. 20.50
25.06, pt., godz. 00.30
PLANETE

Plastikowa planeta



Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z