Udana reintrodukcja żab rzekotek


Udana reintrodukcja żab rzekotek: artykuł nr 847

2005-06-16 14:35:54 Ekologia

Wstępne szacunki wskazują, że udała się reintrodukcja, należących do płazów chronionych, żab rzekotek w Suwalskim Parku Krajobrazowym (SPK) - poinformował w czwartek PAP Paweł Siwak z SPK. Suwalski park realizuje od dwóch lat projekt reintrodukcji tego rzadkiego płaza na swoim terenie. W tym celu pobrano skrzek rzekotek w sąsiednim Wigierskim Parku Narodowym, by wyhodować z niego żabki.

"Z tysiąca wpuszczonych dwa lata temu w parku młodych rzekotek przeżyło około stu osobników, w tym 60 samców. To powinno wystarczyć, by gatunek przeżył" - powiedział PAP Siwak.

Największa część rzekotek przeżyła w północno-zachodniej części parku, w okolicach jeziora Hańcza. Rzekotki lubią tamtejsze małe, zakrzaczone zbiorniki wodne.

Według Siwaka, dość łatwo liczy się godujące samce, które wydają głos godowy. Samice można zidentyfikować idąc tropem złożonego przez nie skrzepu, ale trudno go znaleźć w wodzie na roślinności.

Suwalski Park Krajobrazowy ma dokonać reintrodukcji tych płazów w ciągu trzech sezonów. Rzekotki były wpuszczane do zbiorników przez dwa lata. Płaz ten zaczyna być zdolny do rozrodu po dwóch latach.

Podobną akcję z dobrym efektem przeprowadzono niedawno w Danii, gdzie potrzebowano na to również trzech lat.

Rzekotki zanikły w SPK w latach 90. Nie wiadomo, dlaczego - czy nie odpowiadały im czynniki naturalne, czy też był jakiś inny powód.

Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 roku. Jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Na jego terenie znajdują się m.in. 22 jeziora o powierzchni większej niż 1 hektar każde i wiele mniejszych oczek wodnych.

W parku żyje 11 gatunków płazów - pospolite gatunki żab, ale też ropuchy, kumaki nizinne, huczki ziemne, traszki zwyczajne i grzebieniaste.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii