Mniej bocianów czarnych zasiedliło gniazda w tym roku


Mniej bocianów czarnych zasiedliło gniazda w tym roku: artykuł nr 884

2005-06-23 12:25:16 Zoologia

W tym roku na pograniczu woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego bardzo mało bocianów czarnych zasiedliło gniazda. Spośród ok. 25 stanowisk na tym terenie tylko około 10 jest zasiedlonych, do tego jest w nich mniej młodych niż w latach ubiegłych - informuje ornitolog, Adam Mrugasiewicz. "W ubiegłym roku sytuacja nie była dobra, ale teraz jest jeszcze gorzej. Powody mniejszej liczby gnieżdżących się na tym obszarze bocianów czarnych to przede wszystkim suche lata i opadanie poziomu wód. Jest także mniej ryb, które są podstawą pożywienia tych ptaków" - mówi Mrugasiewicz.

Obecnie trwa akcja obrączkowania bocianów czarnych. Obrączki zakłada się młodym, około miesięcznym, pisklętom. We wtorek obrączkowano je na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie.

W tym roku w gnieździe koło Strzelec Krajeńskich są tylko dwa pisklęta, a wcześniej było ich nawet pięć. Wokół gniazda utworzono 100-metrową strefę ochronną; w okresie lęgów sięga ona aż 500 metrów (nie można tam przebywać bez zezwolenia ani prowadzić żadnych prac leśnych).

* * *

Bocian czarny osiąga długość ponad 80 cm przy rozpiętości skrzydeł do 190 cm i ciężarze ok. 3 kg. Upierzenie samca i samicy jest czarne. Pierś i brzuch ma białe, nogi i dziób - czerwone. Jest ptakiem "skrytym", unika osiedli ludzkich, pól i otwartych przestrzeni. Jego ostoją są rozległe i podmokłe lasy. Żywi się przede wszystkim rybami. Gniazda zakłada na wysokich drzewach liściastych.

Podobnie jak jego biały krewniak, co roku wraca w to samo miejsce, aby odchować młode. Z reguły składa 3 do 5 jaj.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii