Te zabójcze pomidory, czyli biotechnologia w Szkole Festiwalu Nauki


Te zabójcze pomidory, czyli biotechnologia w Szkole Festiwalu Nauki: artykuł nr 95

2004-11-05 22:36:31 Nauka w Polsce i na świecie

Słuchanie o współczesnej nauce jest jak oglądanie horrorów. Bioreaktory, kultury in vitro... - słowa, których większość z nas nie zna, a które brzmią przerażająco. A jednak jest to rzeczywistość, która po bliższym poznaniu staje się całkiem niestraszna. Niezwykły świat biotechnologii będziemy mogli poznać na kolejnym wykładzie warszawskiej Szkoły Festiwalu Nauki, już 10 listopada.

POMIDORY Z ZĘBAMI

Filmy produkowane w Hollywood są często odzwierciedleniem niepokojów społecznych. Ich reżyserzy zbijają fortuny żerując na naszych ukrytych strachach. A biotechnologia stanowi szczególnie wdzięczny obiekt do filmowania. Czymże bowiem jest horror "Atak krwiożerczych pomidorów", jak nie odzwierciedleniem przerażenia, jaki wzbudzają w laikach rośliny transgeniczne?

Strach przed uprawami zmienionych genetycznie roślin jest szczególnie silny w naszym zakątku świata. W przeciwieństwie do Amerykanów, wolimy wybrać pomidor spryskany pestycydami niż taki, któremu dodano nowe geny. W końcu kto wie, co taki pomidor może nam zrobić?

DOWIEDZ SIĘ, CZEGO SIĘ BOISZ

Czy jednak nasz strach ma racjonalne podstawy? Dlaczego tak panicznie boimy się zdrowych, odpornych na choroby i pasożyty, smacznych roślin?

Zwyczajnemu konsumentowi trudno jest uwierzyć w zapewnienia naukowców, że rośliny transgeniczne są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska, w którym żyjemy. Ale, jak przekonuje prof. Stefan Malepszy z Międzywydziałowego Studium Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, to jest prawda.

Nie możemy uciec przed biotechnologią, dlatego powinniśmy ją poznać. Na swoim wykładzie prof. Malepszy wyjaśni wszystkie biotechnologiczne wątpliwości, opowie dlaczego naukowcy mieszają roślinom w genach i co z tego wynika. To wreszcie wykład dla ludzi ciekawych osiągnięć Polaków w tej ważnej dziedzinie współczesnej nauki.

Wszystkich chętnych zapraszamy 10 listopada o godz. 16.00 do Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej na ul. Trojdena 4. OSOB

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce  5 listopada 2004

mba

Multimedia:

Tytuł: Biotechnologia - o co chodzi?
Opis: Abstrakt wykładu prof. dr. hab. Stefana Malepszego z Międzywydziałowego Studium Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który zostanie wygłoszony w ramach Szkoły Festiwalu Nauki, 10 listopada, w Warszawie.
Rozmiar: 21.50 KB Pobierz plik

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie