Bałtyckie kwitnące glony zawierają groźną toksynę


Bałtyckie kwitnące glony zawierają groźną toksynę: artykuł nr 980

2005-07-15 18:59:37 Botanika

Kwitnące właśnie w Bałtyku glony prawdopodobnie zawierają groźny składnik chemiczny, tzw. BMAA. Oddziałuje on na system nerwowy człowieka i może wywoływać stwardnienie zanikowe boczne (ALS), polegające m.in. na stopniowym zaniku mięśni - sądzą naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Uspokajają jednak, że stężenie toksyny w wodzie jest zbyt małe, by mogło poważnie zaszkodzić.

Obecność BMAA w bałtyckich glonach stwierdzono wiosną. "Byliśmy zaskoczeni wynikami analizy wyhodowanych w laboratorium kwitnących glonów" - mówi botanik, docent Ulla Rasmussen.

Po raz pierwszy zwrócono uwagę na BMAA i jego wpływ na organizm ludzki na wyspie Guam na Pacyfiku. Starano się wtedy wyjaśnić, dlaczego tak dużo jej mieszkańców choruje na ALS. Stwierdzono wtedy występowanie BMAA w jadalnych owocach miejscowych palm. Później kanadyjscy naukowcy znaleźli ten sam składnik w organizmach zmarłych na ALS.

Obecnie na Uniwersytecie Sztokholmskim pracuje się nad analizowaniem składu tegorocznych kwitnących bałtyckich glonów. Wyniki analiz będą znane za kilka tygodni.

"Nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale pewni jesteśmy, że aby ludzie zaczęli chorować, potrzebna jest dużo większa koncentracja BMAA niż ta w morskiej wodzie. Jest możliwe natomiast, że taka koncentracja następuje w organizmach ryb i ptaków żywiących się glonami lub w roślinach rosnących w pobliżu morskiego brzegu, które później zjadamy. Dlatego musimy być bardzo ostrożni".

W Sztokholmie rozpoczęto też badania nad obecnością BMAA u grupy 50 chorych na ALS. Prowadzi je profesor Lars-Olof Ronnevi w słynnym akademickim Szpitalu Karolinskim. Wyniki tych badań będą znane za rok.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Michał Haykowski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki