Nasze portale: Kraków | LEKOPTEKA | Wrocław | Poznań

   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |
spływy kajakowe, kajaki, mazury
  
Blastocel


Blastocel (ang. blastocel) - jama blastuli wypełniona płynem, pojawiająca się w wyniku bruzdkowania.

Jama ciała powstała w procesie gastrulacji przez wpuklenie się do wnętrza jednej części blastuli, wypełniona płynem wydzielanym przez blastomery (komórki zarodka powstałe w wyniku bruzdkowania). Blastocel otwiera się na zewnątrz otworem zwanym pragębą (blastoporem), znajdującym się w miejscu, gdzie rozpoczęła się gastrulacja. Od pragęby rozrasta się prajelito, początkowo stanowiące wąską szczelinę, które stopniowo wypiera blastocel. U zwierząt dwuwarstwowych blastocel jest jedyną jamą ciała i występuje tylko w rozwoju zarodkowym. Zwierzęta trójwarstwowe mają blastocel i celomę.


Treść hasła pochodzi z Wikipedii pl.wikipedia.org  Treść hasła udostępniana jest na licencji: GNU Free Documentation License

[ Słownik przyrodniczy ]



Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum przyrodniczym




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Biolog.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadsyłanych opinii.