Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |
  
Bruceloza


Bruceloza (łac. Brucellosis) lub (łac. Abortus epizooticus) - jest to przewlekła, zakaźna i zaraźliwa bakteryjna choroba różnych gatunków zwierząt domowych i dzikich jak również człowieka. Choroba ta u człowieka znana jest również pod nazwami: gorączka maltańska, choroba Banga, gorączka falująca, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio-grande.

Chorobę wywołują bakterie z rodzaju Brucella. Są to gramujemne pałeczki, nie posiadające rzęsek , ani otoczek, nie wytwarzające zarodników.

Brucelozę u bydła wywołuje Brucella abortus - pałeczka ronienie bydła. U bydła jest to przewlekła choroba zakaźna o przebiegu enzootycznym, cechującą się występowaniem poronień w zaawansowanej ciąży.

Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta chore, które przy poronieniu lub podczas porodu wydalają na zewnątrz bakterie z płodem, wodami płodowymi i błonami płodowymi. Dochodzi do zakażenia wody, ściółki, paszy. Innym równie poważnym źródłem zakażenia może być mleko zakażonych zwierząt.

Bruceloza człowieka - zoonoza

Dla człowieka chorobotwórcze są Brucella melitensis, Brucella suis, Brucella abortus. Objawy chorby u człowieka to: osłabienie, bóle mięśniowe, gorączka (typ falujący). Dodatkowo mogą wystąpić: bóle głowy, bóle stawów, dolegliwości sercowe, zaburzenia psychiczne, utrata słuchu, bóle jąder, wysypki skórne.

Bruceloza bydła

Bakterie po wniknięciu do organizmu namnażają się w węzłach chłonnych i umiejscawiają się w leukocytach. Przedostają się do śledziony i pochewek ścięgnowych (choroba przechodzi w stan utajony).Jeżeli krowa zajdzie w ciąże, następuje wysiew bakterii do krwi, ponowne namnożenie i wędrówka do dróg rodnych, szczególnie do macicy i przynależnych węzłów chłonnych. Bakterie produkują endotoksynę, która powoduje stopniową martwicę kosmków kosmówki, dochodzi do zaburzeń w odżywianiu płodu i stopniowego jego zamierania. Efektem tego jest ronienie między 6 a 9 miesiącem ciąży. Po poronieniu ponowny wysiew bakterii do krwi. Bardzo duże ilości bakterii wydalane są z wodami płodowymi i wyciekiem z dróg rodnych. Często dochodzi do zatrzymania łożyska i okresowej niepłodności tych krów. W dalszym etapie dochodzi do zapalenia wymienia, stopniowego obniżenia wydajności mlecznej, zapaleń stawów. U samców bolesne zapalenie jąder i najądrzy z wyraźnym powiększeniem moszny. Prowadzi to do obniżenia płodności.

 

Treść hasła pochodzi z Wikipedii i udostępniana jest na licencji: GNU

[ Słownik przyrodniczy ]Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum przyrodniczym

??
    A jak sie przed tym chronić ??
~Martin Ocena artykułu: 1. (2008-12-09)Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Biolog.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadsyłanych opinii.