Wkrótce Festiwal Nauki


Wkrótce Festiwal Nauki: artykuł nr 1061

2005-08-10 00:41:43 Ciekawostki

Wykłady, pokazy, praktyczne lekcje dla młodzieży, spotkania z wybitnymi naukowcami – wszystko to zaplanowano podczas tegorocznego, dziewiątego już, Festiwalu Nauki w Warszawie. Wstępny program tej największej w kraju imprezy naukowej dostępny jest już w Internecie. Czas się z nim zapoznać, by dobrze zaplanować intelektualną rozrywkę na jesień.

Festiwal potrwa tydzień, od 16 do 25 września. Naukowe atrakcje zapewni niemal 80 instytucji: uczelni wyższych (m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, SGGW ), instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk (m.in. Biologii Doświadczalnej, Hodowli i Genetyki Zwierząt, Badań Literackich, Archeologii i Etnologii), muzeów oraz innych placówek badawczych.

Zaplanowano 478 ogólnodostępnych wykładów połączonych z dyskusją oraz niemal 200 różnych lekcji, przeznaczonych dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej (większość powtarzana będzie kilkakrotnie).

Jak mówi doświadczenie lat ubiegłych, a potwierdzają organizatorzy festiwalu, poziom merytoryczny spotkań oraz różnorodność poruszanej tematyki będzie tak wielka, że próba rekomendacji najciekawszych spotkań skazana jest na niepowodzenie. Poniżej prezentujemy kilkanaście przypadkowo wybranych propozycji. Nawet ten niewielki ich wybór wystarcza, by przekonać się, że dla każdego znajdzie się coś interesującego.

Dla przyrodników Wydział Biologii UW przygotowuje wykład pt. "Dlaczego roślin nie można otruć cyjankiem?″. Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN opowiedzą o nadziejach związanych z wykorzystaniem komórek macierzystych w terapii chorób układu nerwowego. Instytut Zoologii przedstawi zaś ptaki, których nie zobaczymy, gdyż zostały wytępione przez ludzi.

Geologów i geografów zainteresować mogą wykłady prof. Kozłowskigo z Wydziału Geologii UW, pierwszy - nt. „zielonej gorączki″ czyli zjawisk związanych z wydobyciem, obróbką i handlem szmaragdami. Drugi o banknotach, jako... podręczniku geologii. Ale na tym nie koniec geologicznych zdziwień. W Instytucie Geologii PAN zaprezentowany zostanie wykład pt. „Lodowiec na Saharze, równik na Syberii. Czy tak było? Czy tak będzie?″

Umysły ścisłe „pogimnastykować″ się będą mogły podczas dyskusji na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Zaplanowano tu cykl pięciu spotkań pt. „Nierozwiązane problemy: - w geometrii; - rachunku prawdopodobieństwa; - analizie, - geometrii elementarnej; - informatyce. Warto przyjść. Może wspólnie uda się rozwiązać jakiś nierozwiązany problem...

Humaniści także znajdą coś dla siebie. Wykład pt. „Ubiór jako zabytek″ to jedna z wielu propozycji Instytutu Historii Sztuki UW. Polonistyka zaprasza m.in. na dyskusję na temat „Śmiecie jako antropologiczne źródło wiedzy o kulturze″ oraz „Chwyty perswazyjne w reklamie″.

Nie sposób wymienić wszystkie dziedziny nauki, które będą „reprezentowane″ na festiwalu. Prócz wymienionych silne zaakcentowane będą: fizyka, informatyka, medycyna, archeologia, radiobiologia, historia (zarówno ta dawna, jaki i całkiem współczesna), językoznawstwo, astronomia i wiele innych.

Dla każdego coś interesującego...

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Michał Henzler

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek