Wspomnienie po tarpanie, norce, dropie


Wspomnienie po tarpanie, norce, dropie: artykuł nr 107

2004-11-15 18:07:58 Nauka w Polsce i na świecie

W ciągu minionych 30 lat, wyginęło na Ziemi 30 procent zwierząt ziemnych i morskich oraz 50 procent słodkowodnych. Winowajcą zawsze jest człowiek. Takich danych dostarcza najnowszy raport WWF Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody - pisze "Głos Wielkopolski".

MOŻEMY STRACIĆ ŚWISTAKA I ŻBIKA

W Polsce symbolem nieodwracalnej dewastacji środowiska są tur i tarpan. Tych wytrzebionych przed wiekami zwierząt już nigdy nie zobaczymy. 40 innych gatunków znajduje się w stanie skrajnego zagrożenia.

Prawdopodobnie już wyginęła u nas norka europejska i drop. W każdej chwili bezpowrotnie możemy stracić świstaka, żbika, morświna czy fokę szarą. Ginie populacja żółwia błotnego i węża Eskulapa.

Łosie w Wielkopolsce wyginęły już w okresie międzywojennym – mówi prof. Andrzej Bereszyński, kierownik Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu. – Powróciły na przełomie lat 60. i 70. W latach 80. było ich stosunkowo dużo, pozwolenia na ich odstrzał jednak znów przetrzebiły populację. Dzięki obowiązującemu od kilku lat zakazowi strzelania, liczba łosi powoli rośnie.

PRZYBYWA BOBRÓW I RYSI

Ostatniego niedźwiedzia w Wielkopolsce widziano przed około 150 laty, a niegdyś był tu bardzo zadomowiony. Wyginęły także dzikie króliki, ale znowu się je wprowadza.

Bobra niemal cudem udało się przywrócić środowisku. Obecnie w wielkopolskich wodach jest około 4000 tych zwierząt.

Mało kto wie, że w zachodniej Wielkopolsce znowu pojawiły się rysie – podkreśla prof. Bereszyński. – Ile, dokładnie nie wiadomo. Trzeba je tu jednak przywrócić.

Wilków w Puszczy Noteckiej mamy 4-5 i pojedyncze w okolicach Trzcianki i Wałcza. W zachodniej Polsce w sumie żyje zaledwie 11- 12 tych drapieżników, a w latach 80. było ich 18.

ZNIKNĘŁY SOKÓŁ, CIETRZEW I DROP

Najgorzej w Wielkopolsce rzecz się ma z ptakami. Do roku 2004 stwierdzono w tym regionie 366 gatunków ptaków. W minionych 30 latach zniknęły jednak z naszych krajobrazów: sokół wędrowny, cietrzew, drop, kraska, wodniczka i dwa gatunki dzierzby.

Wcześniej wyginęły głuszce, nury czarnoszyje, orły: przedni i gadożer. MP

Dzięi uprzejmosci: PAP - Nauka w Polsce, 15 listopada 2004

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie