Legnica leczy stare drzewa


Legnica leczy stare drzewa: artykuł nr 1103

2005-08-18 11:42:05 Botanika

Legnica, która na początku minionego stulecia słynęła jako miasto parków i ogrodów, rozpoczęła leczenie swojego cennego drzewostanu. Miasto ma najwięcej na Dolnym Śląsku pomników przyrody, jest też pod tym względem w krajowej czołówce. Gmina zleciła specjalistycznej firmie leczenie, konserwację i pielęgnację pomników przyrody oraz cennego starodrzewu, a nietypowymi pacjentami jest ok. 330 drzew - informuje rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak.

Z przewidzianych do konserwacji i leczenia drzew ponad 120 rośnie na Wzgórzach Zamkowych. Trzynaście z nich, to pomniki przyrody, a są wśród nich - obok klonów zwyczajnych - m.in. dąb szypułkowy, sofora japońska czyli tzw. perełkowiec i skrzydłoorzech kaukaski.

Ponad 200 pozostałych drzew objętych akcją rośnie w parku miejskim. Prawie 150 z nich, to pomniki przyrody, m.in. dąb czerwony, dąb błotny, jesion wyniosły, wierzba biała, topola czarna i wiąz szypułkowy.

Prace konserwatorskie i zabiegi lecznicze potrwają do 30 października, a finansowane są w całości ze środków Wojewódzkiego oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Wymagające usunięcia konary i gałęzie będą układane w stosy, z których mogą je zabierać legniczanie chcący wykorzystać ten materiał na opał" - podkreśla Rodak.

Legnica w okresie międzywojennym znana była w Europie jako miasto zieleni, parków i ogrodów. W 1926 roku odbyła się tu światowa wystawa ogrodnicza. Architektoniczne założenie Parku Miejskiego zostało z rozmachem zrealizowane na przełomie XIX i XX wieku.

W latach swojej największej świetności park stanowił połączenie ogrodu botanicznego z miejscem wypoczynku, rozrywki, a nawet - zwierzyńcem. Jak podają kroniki, w tym czasie zgromadzono tutaj ciekawą kolekcje roślin ozdobnych, które jeszcze dzisiaj zadziwiają bogactwem gatunków i odmian drzew i krzewów.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki