Bociany szykują się do odlotu


Bociany szykują się do odlotu: artykuł nr 1105

2005-08-18 14:04:29 Zoologia

Pierwsze w tym roku sejmiki bocianów, to zapowiedź rychłego odlotu ptaków na zimowiska - czytamy w Głosie Szczecińskim.

Przysłowie ludowe mówi, że pierwsze z nich odlatują na świętego Bartłomieja, którego w tym roku przypada 24 sierpnia. Zdaniem ornitologów, część zachodniopomorskich bocianów pozostanie u nas trochę dłużej, gdyż ze względu na spóźnioną i chłodną wiosnę wydłużył się ich okres lęgowy - podaje dziennik.

W drodze do Afryki ptaki pokonają codziennie około pół tysiąca, a docelowo ponad 7 tys. kilometrów. Bociany gniazdujące na Pomorzu Zachodnim polecą przez cieśninę Bosfor, Turcję, wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego, dolinę Jordanu, półwysep Synajski do doliny Nilu i środkowej Afryki. Część z nich pozostanie tam na całą zimę, część podąży dalej na południe.

Jak informuje gazeta, w lutym nasze boćki zaczną się zbierać do powrotu. Pierwsze dotrą do Polski w drugiej połowie marca.

"Przelot bocianów jest zwykle o 2-3 tygodnie dłuższy niż ich wiosenny przylot" - tłumaczy profesor ornitolog Zygmunt Pielowski.

"Ptaki nie śpieszą się tak jak wiosenną porą. Urządzają sobie dłuższe przestoje, oczekują na korzystne dla nich prądy powietrzne i wypatrują miejsc, w których mogą znaleźć dużo pokarmu" - mówi "Głosowi Szczecińskiemu" ornitolog.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 1105

CZEMU NIKT MI NIE POWIE KTO TO JEST ORNITOLOG??????????
~milena Ocena artykułu: 5(2006-10-18)

Domeną zainteresowania ornitologów jest przede wszystkim biologia ptaków, ale także ich zwyczaje, trasy przelotów, gniazdowanie, życie społeczne, obserwacja w terenie itp.
~Ornitolog Ocena artykułu: 4(2006-10-18)

ornitolog to naukowiec który zajmuje sie badaniem i obserwacją ptaków hahaha
~milena(2006-10-19)

Co się dzieje z "młodymi bocianami". Cały czas słyszę " najpierw przylatuje do gniazda /w Polsce/ samiec i przegotowywuje "dom" na przylot bocianowej. Co porabiają w tym czasie ich dzieci z ubiegłego roku i wcześniejsze.Dojrzałość osiągają po 2-3 latach.?Jak dużo ich ginie /% np w Afryce/i co jest ich max zagrożeniem ?
Czy zawsze te same bociany do tego samego gniazda przylatują /czy są pomyłki/?
~obserwator(2010-02-20)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii