Dwunożna postawa i stadne życie stegozaurów


Dwunożna postawa i stadne życie stegozaurów: artykuł nr 127

2004-11-24 14:16:03 Nauka w Polsce i na świecie

Tajemnicze ślady nierozpoznanego górnojurajskiego dinozaura sprzed 150 mln lat znalezione niedawno w Bałtowie i kamieniołomie w Łaziskach w Górach Świętokrzyskich zostały ostatecznie zidentyfikowane jako tropy stegozaura - informuje paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego dr Gerard Gierliński.

"Były to odciski tylnych masywnych kończyn o krótkich palcach jakiegoś dużego dwunożnego zwierzęcia. Do tych śladów pasowała jedynie stopa stegozaura, który uważany jest za zwierzę czworonożne" - mówi dr Gierliński.

ak zaznacza, identyczne tropy znane są z Asturii w Hiszpanii - "ale i tam są tylko odciski tylnych kończyn, nie ma zaś śladów przednich łap, co wydaje się dziwne, jak na czworonoga".

Dalsze badania porównawcze dr Gierliński prowadził przez osiem miesięcy w USA - w rejonie Morrison w stanie Kolorado oraz w Cleveland-Lloyd Dinosaur Quarry w stanie Utah, gdzie znajdują się liczne tropy i skamieniałe szczątki dinozaurów, również stegozaurów.

Zwierzęta te - z charakterystycznym grzebieniem kostnym na grzbiecie - miały przednie kończyny znacznie krótsze od tylnych.

"W formacji Morrison, gdzie od XIX wieku znane były kości stegozaurów, odkryto niedawno także tropy tych zwierząt. I tam są tylko ślady kończyn tylnych. Z faktu, że nigdzie dotąd - przy licznych tropach kończyn tylnych - nie znaleziono odcisków kończyn przednich nasuwa się wniosek, że stegozury były dwunożne" - uważa dr Gierliński.

Badania tropów wykazały, że stegozaury prowadziły stadny tryb życia. "Życie w stadzie wymaga pewnych zachowań społecznych, a więc bardziej rozwiniętej inteligencji, co wyraźnie kontrastuje z bardzo małym mózgiem stegozaurów" - zwraca uwagę dr Gierliński.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
www.naukawpolsce.pap.pl

23 listopada 2004

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie