40 tysięcy nowych pstrągów w Zatoce Puckiej


40 tysięcy nowych pstrągów w Zatoce Puckiej: artykuł nr 1386

2005-10-19 12:29:24 Zoologia

Około 40 tysięcy pstrągów tęczowych wypuścili do Zatoki Puckiej pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego we wtorek 18 października. Pstrągi, które są drapieżnikami, pomogą w walce z nadmiarem ryb ciernikowatych w tym akwenie.

Akcja jest elementem programu Ryby dla Zatoki, mającego na celu odtworzenie i lepszą ochronę zasobów ryb Zatoki Puckiej.

RYBACY I WĘDKARZE - POMÓŻCIE!

Naukowcy proszą przy tej okazji rybaków i wędkarzy łowiących pstrągi tęczowe, aby informowali ich o złowionych okazach. "Zależy nam na tym, by znać długość całkowitą złowionej ryby oraz pobrać jej przewód pokarmowy do badań" - informują na stronie internetowej Stacji, zaznaczając, że ryby pozostaną własnością łowiącego.

Naukowcy podkreślają, że właśnie od pomocy rybaków i wędkarzy zależy sukces badań nad efektami ekologicznymi tej akcji. "Im więcej dostaniemy materiału badawczego, tym więcej będziemy mieli danych i tym trafniejsze wnioski z ich analizy wyciągniemy" - tłumaczą badacze.

ZA DUŻO RYB CIERNIKOWATYCH

Stacja Morska IO UG w Helu prowadzi zarybienia Zatoki Puckiej pstrągiem tęczowym po to, by zbadać wpływ tego gatunku na strukturę lokalnejichtiofauny. Chodzi też o zredukowanie liczby ryb ciernikowatych w tym akwenie. Ryby ciernikowate, odżywiające się między innymi larwami i ikrą ryb użytkowych, dominują liczebnie nad innymi gatunkami ryb żyjącymi w strefie przybrzeżnej. W zatoce konkurują o pokarm z młodymi rybami innych gatunków.

Według naukowców ze Stacji Morskiej w Helu, odpowiednim drapieżnikiem do walki z nadmiarem ryb ciernikowatych może być właśnie pstrąg tęczowy, który żywi się rybami ciernikowatymi. Jak oceniają, pstrąg tęczowy to jednocześnie "narzędzie" bezpieczne. Ryby te nie rozmnażają się w polskich wodach, więc ich liczebność można kontrolować wielkością zarybień. Pstrąg tęczowy nie zagraża także innym gatunkom ryb występujących w polskich wodach - nie konkurują na przykład o pokarm z trocią wędrowną ani z łososiem.

"Obecność pstrągów w Zatoce Puckiej wpłynie na zwiększenie szans przeżycia ikry i wylęgu ryb, na których żerują cierniki oraz zmniejszy konkurowanie o pokarm. Zwiększy to także dochodowość przybrzeżnych połowów rybackich i atrakcyjność Zatoki Puckiej jako łowiska wędkarskiego. Pośrednio zatem wspomoże także lokalny sektor turystyczny" - przekonują naukowcy.

MOŻNA NA TYM ZAROBIĆ

Niektóre z wypuszczonych do Zatoki Puckiej pstrągów będą miały wszczepiony znaczek identyfikacyjny przy płetwie grzbietowej. Za przekazanie tego znaczka, informacji o dacie, miejscu złowienia i długości pstrąga oraz za pobranie jego wnętrzności można otrzymać od pracowników Stacji Morskiej IO UG premię w wysokości 20 zł.

Program "Ryby dla Zatoki" jest finansowany przez Komunalny Związek Gmin we Władysławowie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański.

Ryby ciernikowate występują w słodkich i słonawych wodach półkuli północnej. Długość ich ciała, które jest "nagie" lub pokryte kostnymi płytkami wrzecionowatego kształtu, nie przekracza zazwyczaj ośmiu centymetrów. Przed płetwą grzbietową tych ryb znajduje się od 2 do 17 ostrych stojących kolców.

W Polsce występują trzy gatunki ryb ciernikowatych: ciernik (Gasterosteus aculeatus), cierniczek (Pungitius pungitius) oraz pocierniec (Spinachia spinachia).

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii