Szop pracz z nadajnikiem radiowym


Szop pracz z nadajnikiem radiowym: artykuł nr 1635

2005-12-05 19:08:04 Zoologia

Kilka dni temu na terenie Parku Narodowego Ujście Warty w Lubuskiem został schwytany i zaopatrzony w nadajnik radiowy pierwszy w Polsce szop pracz. W ostatnich latach populacja tych zwierząt w naszym kraju rośnie. Celem naszych badań jest prześledzenie wpływu ekspansji tego gatunku na rodzimą faunę – mówi dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty, Konrad Wypychowski.

Pracownicy naukowi parku przygotowali kilkanaście takich nadajników. Monitoringiem będą obejmowane sukcesywnie kolejne chwytane szopy.

„Jest to pierwsze zwierzę tego gatunku, które zostało oznakowane telemetrycznie - w ramach realizowanego przez nas projektu pod nazwą +Ekspansja i znaczenie szopa pracza na terenach leśnych i podmokłych północno-zachodniej Polski+. To także pierwszy szop pracz z nadajnikiem w naszym kraju” – podkreśla Wypychowski.

Jak wyjaśnia, dzięki zastosowaniu telemetrii możliwe będzie uzyskanie informacji niedostępnych do zdobycia innymi metodami. Chodzi m.in. o zwyczaje szopów, ich zachowanie, kierunki wędrówek, zachowanie. Równolegle prowadzone są inne badania takie jak analiza składu pokarmu, rozrodczości i śmiertelności.

W przypadku Parku Narodowego „Ujście Warty” przyrodników najbardziej interesuje wpływ szopa na populację ptaków błotnych i wodnych, będących głównym obiektem ochrony w tym miejscu.

„Szopy są drapieżnikami. Odżywiają się także ptakami - młodymi i dorosłymi osobnikami oraz jajami. Na teren parku szopy przedostają się z Niemiec, głównie przez Odrę, a potem kontynuują wędrówkę na wschód. W Niemczech odstrzał tego gatunku jest na porządku dziennym. Rocznie strzela się tam około 10 tys. szopów. Badania mają dać odpowiedź m.in. na pytanie, czy taka regulacja liczebności gatunku jest potrzebna także w naszym kraju ” – dodaje Wypychowski.

Szop pracz to zwierzę rdzenie występujące w lasach niemal całej Ameryki Północnej, od Kanady po Panamę. W latach 30. ubiegłego wieku szop został sprowadzony do Europy jako zwierzę futerkowe. Jego ekspansja w Europie była wynikiem ucieczek z ferm, a także celowego wypuszczania na wolność. Od lat 80. populacja szopa w Polsce rośnie. Szop pracz ma około 65 cm długości, ogon ok. 45-centymetrowej długości, w czarne pręgi. Pokryty jest puszystym futrem barwy szaro-żółtawej, przetykanym pojedynczymi ciemnobrązowymi włosami. Na głowie ma białawe plamy i czarną "przepaskę" przez oczy. Szop dobrze pływa i znakomicie wspina się na drzewa. Jest aktywny głównie w nocy.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii