Badanie Wisły w ramach unijnego projektu naukowego


Badanie Wisły w ramach unijnego projektu naukowego: artykuł nr 174

2004-12-14 15:12:37 Nauka w Polsce i na świecie

Polska ma najlepiej w Europie zachowane naturalne zasoby przyrodnicze, a Warszawa jest jedyną stolicą w Unii Europejskiej w której, między innymi dzięki Wiśle, żyje na wolności 100 tys. gatunków dzikich zwierząt. Unijny projekt badawczy "Rzeki Europy jako infrastruktura kulturowa" zainaugurowano 13 grudnia w Warszawie.

POWSTAJE ATLAS KULTUROWY EUROPEJSKICH RZEK

W projekcie, finansowanym przez Komisję Edukacji i Kultury UE w ramach programu Kultura 2000, biorą udział naukowcy z pięciu krajów: Polski, Włoch, Francji, Portugalii i Finlandii.

Celem badania jest "upowszechnienie znaczenia kulturowego krajobrazu związanego z europejskimi rzekami". Zwieńczeniem projektu stanie się opracowanie międzynarodowego "Atlasu kulturowego rzek". Kierownikiem projektu jest prof. Romeo Farinella z Uniwersytetu Ferrara we Włoszech.

WARSZAWA JEST UNIKATOWA DZIĘKI WIŚLE

"Wisła to jedna z ostatnich dzikich rzek Europy" - podkreśla koordynator badania na terenie Polski, kierownik Katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Jan Szyszko.

Jak tłumaczy Szyszko, Wisła jest miejscem żerowania, odpoczynku i wędrówki blisko stu tysięcy dzikich zwierząt, co czyni Warszawę miastem unikatowym w skali Europy. W stolicy Polski spotkać można orła bielika i bociana czarnego. Żyje tu także ponad 100 bobrów, kilkadziesiąt wydr, borsuki, lisy i łosie.

"Tymczasem wiedza warszawiaków o Wiśle jest niewielka" - zwraca uwagę naukowiec.

DOKUMENTACJA RZECZNYCH KRAJOBRAZÓW

Wiedzę tę zwiększyć ma dokumentacja rzecznych krajobrazów sporządzona przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Ferrara, Aurajokisaatio w Finlandii, Centro de Estudos Arqueologicos na Uniwersytecie Coimbra w Portugalii oraz Uniwersytetu w Tours we Francji.

Przebadane zostanie sześć europejskich rzek: Wisła, Po di Volano we Włoszech, Aurajoki w Finlandii, Rodan we Francji oraz Duoro i Guardiana w Portugalii.

Patronat nad badaniami w Polsce objęli minister środowiska Jerzy Swatoń, prezydent Warszawy Lech Kaczyński i prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
www.naukawpolsce.pap.pl

14 grudnia 2004

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie