Pechowe kasztanowce - tajemnicza choroba grzybowa


Pechowe kasztanowce - tajemnicza choroba grzybowa: artykuł nr 1774

2006-01-08 17:13:17 Botanika

Inwazja niewielkiego motyla - szrotówka kasztanowcowiaczka, którego larwy żerują w liściach kasztanowców, stanowi problem w skali całej niemal Europy. W minionym roku pojawiła się nowa plaga. Na Wyspach Brytyjskich 40 tysięcy kasztanowców padło ofiarą choroby grzybowej wywoływanej przez przedstawiciela rodzaju Phytophthora. Ogniska choroby pojawiły się także w Holandii. Na pniach zarażonych drzew pojawiają się okaleczenia, z których wypływa lepka wydzielina.

Gdy obszar zainfekowany zamknie się wokół pnia - drzewo umiera w ciągu jednego sezonu. Naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze gatunku grzyba wywołującego chorobę. Nie wiadomo też jak walczyć z chorobą.

Źródło: Lonicera

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 1774

Phytophtora a dokładniej jej różne gatunki wykańczają obebnie olsze, dęby i inne gatunki drzew polskich. Trwają obecnie badania molekularne patogena w IBLu.
~arcybio(2006-10-29)

To co wykancza drzewa to Phytophthora ramorum i nie jest to grzyb tylko lęgniowiec, a wiec patogen spokrewniony bardziej z algami niz grzybami(bliski krewny zarazy ziemniaczanej). Duzo o nim wiadomo, ale strategia ochrony drzew nie zostala i zapewne dlugo nie zostanie opracowana.
~BiologUSA(2010-08-26)

Twój komentarzWybrane wiadomości z botaniki