O znaczeniu bioróżnorodności dla człowieka - czwartkowy wykład w PAP


O znaczeniu bioróżnorodności dla człowieka - czwartkowy wykład w PAP: artykuł nr 178

2004-12-15 06:55:00 Nauka w Polsce i na świecie

Modne w ostatnich latach słowo "bioróżnorodność" to nie tylko medialny temat, zapychający dziurę w wiadomościach, kiedy nic ciekawego nie dzieje się w polityce. O praktycznym znaczeniu bioróżnorodności dla człowieka opowie w czwartek na "Podwieczorku Naukowym w PAP" Roman Muranyi z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

NOWOCZESNA OCHRONA PRZYRODY

Człowiek znajduje się na końcu łańcucha pokarmowego, którego początek stanowią organizmy, o których zwykle nie pamiętamy - np. rośliny na łące, na której pasą się krowy.

Na naturalnej łące żyją zwykle dziesiątki gatunków roślin. Tylko niektóre z nich są wartościową paszą dla bydła.

Jednak ograniczenie liczby gatunków i wprowadzenie tzw. monokultury tylko pozornie przynosi korzyści. Dla różnorodnej łąki szkodniki atakujące jeden gatunek roślin nie stanowią wielkiego problemu. A nie jest możliwe jednoczesne wystąpienie plagi szkodników żerujących na wszystkich gatunkach na łące.

Jeśli zaś pastwisko porośnięte jest np. wyłącznie koniczyną, to gwałtowne zwiększenie się liczby niszczących ją owadów może stanowić poważne zagrożenie dla populacji tej rośliny.

"A jeśli plaga szkodników występuje przez kilka lat z rzędu, to już nie będzie choroba, to będzie epidemia. I co wtedy będą jadły krowy? A na końcu tego łańcucha jesteśmy my - ludzie" - podkreśla Roman Muranyi.

Nowoczesna ochrona przyrody nie skupia się więc na ochronie gatunkowej. Celem działań dzisiejszych ekologów, jak zaznacza Muranyi, jest ochrona całych ekosystemów, aby były "złożone, bogate i piękne".

ZA JAKIEŚ 1000 LAT

Problemy te porusza film "Za jakieś 1000 lat", którego bohaterem jest Roman Muranyi. W filmie, który zostanie zaprezentowany na czwartkowym spotkaniu, zobaczymy dramatyczne losy kilku ostatnich w Polsce egzemplarzy ginącej tatrzańskiej paproci.

Autorzy wyjaśnią również, skąd wzięło się powiedzenie "lepszy rydz niż nic" i odpowiedzą na inne, ważne pytania.

Widzowie będą mogli również zobaczyć wnętrze kilku największych i najnowocześniejszych w Polsce banków nasion roślin użytkowych i dzikich, w tym niezwykłego Narodowego Banku Nasion Polskich Roślin Chronionych i Ginących w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Nasiona przechowywane tu w oparach ciekłego azotu mogą trwać w uśpieniu nawet 1000 lat.

Na pokaz filmu i spotkanie z jego bohaterem Romanem Muranyim zapraszamy w czwartek 16 grudnia o godzinie 17.00 do warszawskiej siedziby Polskiej Agencji Prasowej na ulicę Bracką 6/8.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
www.naukawpolsce.pap.pl

14 grudnia 2004

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie