Bank nasion z całego świata za kołem polarnym


Bank nasion z całego świata za kołem polarnym: artykuł nr 1795

2006-01-12 15:26:36 Botanika

Na jednej z wysp norweskiego archipelagu Spitsbergen ma powstać światowy bank nasion. Pomieści on miliony nasion roślin z całego świata, bezpiecznie przechowywanych przez stulecia.

Pomieszczenia z nasionami umieszczone zostaną w podziemnych magazynach, specjalnie w tym celu wykutych w skałach. Oprócz granitowych skał mają je chronić betonowe mury zbrojone stalą.

Lokalizacja magazynów za kołem polarnym pozwoli na utrzymywanie w ich wnętrzu w naturalny sposób stałej ujemnej temperatury.

Konstrukcja podziemnego przechowalnika powinna uchronić nasiona przed zniszczeniem również w wypadku wybuchu nuklearnego lub zmian klimatycznych, które spowodowałyby podniesienie poziomu mórz i oceanów. Nasiona przechowane w banku pozwolą na ponowne odrodzenie dzisiejszej flory nawet po wielkich kataklizmach.

Jak podaje szwedzka agencja prasowa TT, inicjatorem umieszczenia takiego banku na Spitsbergenie jest Agencja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ – FAO. Prace przy jego budowie rozpoczną się w przyszłym roku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 1795

Słuchaj ja mam pare uwag.Jak piszesz to pisz ciekawiej to co teraz napisaliście to jest normalnie kaszana. weście się postarajcie!!! PLIS. Zeszliście na koty. PAMIĘTAJCIE!!!
~RONALDINHO Ocena artykułu: 2(2007-05-18)

a wie ktos czy w banku nasion znalazła się konopia? ;)
~śVIRUS(2010-02-02)

Twój komentarzWybrane wiadomości z botaniki