W Ujściu Warty naliczono 72 tysięcy dzikich ptaków


W Ujściu Warty naliczono 72 tysięcy dzikich ptaków: artykuł nr 2003

2006-02-24 15:50:43 Zoologia

W Parku Narodowym Ujście Warty odbyło się pierwsze wiosenne liczenie migrującego ptactwa. Ornitolodzy naliczyli tam ok. 72 tysięcy gęsi, głównie zbożowych i białoczelnych oraz około ok. 500 łabędzi krzykliwych. To pierwsza fala wiosennej migracji - informuje dyrektor Parku Narodowego Konrad Wypychowski. Ptaki przylatują tam z zachodniej Europy, by po krótkiej przerwie i nabraniu sił udać się w dalszą podróż na północ.

Teren "Ujścia Warty" jest uznawany za szczególnie zagrożony wystąpieniem ptasiej grypy, ponieważ park to jeden z największych obszarów koncentracji migrujących ptaków w Europie.

„Podczas liczenia nie stwierdziliśmy niepokojących zachowań gęsi ani przypadków pomoru. Optymistyczne jest to, że ta migracja jest bardzo krótka. Ptakom spieszy się na lęgowiska” – mówi Wypychowski.

Jak dodaje, w związku z zagrożeniem ptasią grypą należy stosować się do instrukcji zawartych na tablicach informacyjnych, od jesieni stojących w parku. Wszelkie przypadki odnajdywania martwego ptactwa powinny być niezwłocznie zgłaszane odpowiednim służbom; ptaków nie należy dotykać.

Lubuski Lekarz Weterynarii, Tadeusz Woźniak informuje, że teren parku jest objęty szczególnym nadzorem. Prowadzony jest stały monitoring oraz cykliczne, dwukrotnie częstsze niż na pozostałym terenie pobieranie do badań próbek odchodów dzikiego ptactwa. Zaznacza, że do tej pory badania te nie wykazały obecności w nich groźnego wirusa.

„Dzikie ptaki bywają bezobjawowymi nosicielami wirusa, a sama choroba może pojawić się dopiero po kontakcie z rodzimymi gatunkami i drobiem” – mówi Woźniak, przypominając o obowiązku przestrzegania rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi wydanego w związku zagrożeniem wystąpienia ptasiej grypy.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii