ZIMOWE ANOMALIE POGODOWE NIE ZAGRAŻAJĄ ROŚLINOM


ZIMOWE ANOMALIE POGODOWE NIE ZAGRAŻAJĄ ROŚLINOM: artykuł nr 203

2004-12-31 12:31:44 Nauka w Polsce i na świecie

Dla przyszłego, wiosennego rozwoju roślin obecne, nietypowe dla zimy temperatury, sięgające w ciągu dnia 5-6 st.C. nie są niebezpieczne dla przyszłego, wiosennego rozwoju roślin - uważa Wiesław Gawryś z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

ROŚLINY SOBIE ZAKODOWAŁY, ŻE MRÓZ JUŻ BYŁ

"Znacznie gorzej byłoby, gdyby takie temperatury wzrosły do ponad 10 st. C lub gdyby utrzymywały się dłużej" - uważa Gawryś. - "W tym roku panowały już u nas także niskie temperatury. Mróz zastymulował więc u roślin spoczynek wegetetacyjny" - zauważa.

"Długotrwałe utrzymywanie się temperatur powyżej 10 st. C. mogłoby jednak spowodować rozwijanie się pąków kwiatowych lub liściowych. Gdyby przyszło gwałtowne ochłodzenie, wtedy pąki i liście zostałyby zmrożone" - zaznacza.

MOŻE ZASZKODZIĆ KALINIE I FORSYCJI

Już teraz gdzieniegdzie kwitnąć zaczynają rośliny drzewiaste - wawrzynek wilcze łyko i kalina wonna. "O ile ewentualne przyszłe ochłodzenie nie jest w stanie specjalnie zagrozić wawrzynkowi, bo jest on raczej przyzwyczajony do niskich temperatur, o tyle mrozy mogą zagrozić kwitnieniu właściwemu kaliny wonnej, nie pochodzącej z Polski" - wyjaśnił Gawryś.

Utrzymywanie się dłużej obecnej temperatury - w okolicach 4-5 st. C - może się okazać problemem dla roślin, które kwitną zaraz po ustąpieniu niskich temperatur, na przykład forsycji i pigwowców.

"Jeśli temperatura będzie się utrzymywała na takim poziomie, rozpoczną one okres wegetacji. Pocieszające jest jednak to, że nocne temperatury nie przekraczają obecnie O st. C." - dodał.

Obecne temperatury nie zaszkodzą także zbożom ozimym, oczywiście jeśli temperatury nie wzrosną drastycznie ani nie będą utrzymywać się przez długi czas - zastrzega Gawryś.

Jak zauważa, zdarzały się już takie anomalie temperaturowe. Krajowe gatunki sa odporne na ich konsekwencje - w przeciwieństwie do tych, które pochodzą z odmiennych stref klimatycznych.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
www.nauakawpolsce.pap.pl

30 grudnia 2004

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie